Nieznane życie Kapuścińskiego na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 17:00
- Ryszard miał zasadę, żeby swoich książek nie ilustrować fotografiami, bo to nie są książki podróżnicze - mówiła w "Poranku Dwójki" Alicja Kapuścińska, która razem z Maciejem Sadowskim opowiadała o "Fotobiografii" poświęconej znakomitemu reportażyście.
Audio
  • Alicja Kapuścińska i Maciej Sadowski o "Fotobiografii Ryszarda Kapuścińskiego" (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Wojciech Fangor o nowej wystawie rysunku w warszawskiej Galerii XX1 (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Antoni Libera o piosence "Nie pamiętam" (Poranek Dwójki/Dwójka)
zdjęcie z Fotobiografii Ryszarda Kapuścińskiego
zdjęcie z "Fotobiografii" Ryszarda KapuścińskiegoFoto: materiały promocyjne

"Ryszard Kapuściński. Fotobiografia" jest próbą nowego spojrzenia na postać wybitnego reportażysty, podróżnika, pisarza, jednego z najbardziej znanych Polaków na świecie.

- To ikonograficzne kompendium dotyczące życia Ryszarda Kapuścińskiego, przedstawiające je na tyle, na ile można je na 250 stronach przedstawić - mówił w Dwójce Maciej Sadowski, autor koncepcji graficznej albumu.

/

Czytelnik książki podróżuje śladami Kapuścińskiego: od Pińska, Palmir, Warszawy, poprzez Azję, Afrykę, Amerykę Południową, Rosję i inne miejsca, w których pracował, pisał i dokumentował świat, w dramatycznych czasach przełomów i rewolucji. Narracja łączy obraz z cytatami dzieł, fragmentami poezji i zapisków. Wiele ze zdjęć zawartych w książce po raz pierwszy zostało opublikowanych.

- Kapuściński opowiada o sobie poprzez cytaty, których wyborów dokonałem. Każde zdjęcie jest nimi opatrzone. To album ze zdjęciami, który się czyta - wyjaśniał gość Marcina Pesty.

Małżonka reportażysty Alicja Kapuścińska dodawała, że efekt przeszedł jej najśmielsze oczekiwania.
Więcej na temat publikacji w nagraniu audycji.

/

Zdjęcia pochodzą z "Fotobiografii" .

W audycji rozmawialiśmy także z Wojciechem Fangorem o nowej wystawie rysunku w warszawskiej Galerii XX1.
Ponadto w "Poranku Dwójki" wysłuchaliśmy: przeglądu prasy, kalendarium i "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki poleca Antoni Libera). Nie zabrakło płyty tygodnia, jak zawsze mieliśmy dla słuchaczy zaproszenia na wydarzenia kulturalne.
Audycję poprowadził Marcin Pesta.
10 czerwca (poniedziałek)

Czytaj także

Ryszard Kapuściński – po stronie ubogich

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 20:20
- Kapuściński to była ta szkoła dziennikarska, która kazała "podchodzić blisko", żyć życiem ludzi, których opisywał – mówi Mirosław Ikonowicz, autor książki "Hombre Kapuściński".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nominacje do Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 19:53
Pięć książek polskich autorów znalazło się wśród 10 tytułów nominowanych w tym roku do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.
rozwiń zwiń