Cygańskie flamenco od Wrocławia do Granady

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 10:00
W folkowym "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z tancerką flamenco, malarką i polską Cyganką Bogumiłą Delimatą, czyli La Bogushą.
Audio
  • Bogumiła Delimata o muzyce Cyganów z Andaluzji (Poranek Dwójki)
  • Dr Olga Kwiatkowska o tradycjach wielkopostnych (Poranek Dwójki)
  • Teresa Wrońska o tradycji i kulturze żydowskiej (Poranek Dwójki)
Jesienią 2010 r. La Bogusha zorganizowała trasę koncertową po Polsce ze swoim zespołem La Bogusha y su grupo  (zdj. ilustracyjne)
Jesienią 2010 r. La Bogusha zorganizowała trasę koncertową po Polsce ze swoim zespołem La Bogusha y su grupo (zdj. ilustracyjne)Foto: Schnobby/wikimedia/CC BY SA 4.0

Artystka, urodzona we Wrocławiu w cygańskiej rodzinie o tradycjach muzycznych, od wielu lat mieszka i tworzy w hiszpańskiej Granadzie. Mieszka w cygańskiej dzielnicy Sacromonte, gdzie w pobliskiej cuevie uczyła się w szkole La Presi - maestry szczególnie ważnej dla jej dalszego rozwoju. Pobierała także nauki u La Monety i Ester Marin.

Bogumiła Delimata realizuje m.in. projekty integracji społeczności romskiej z polską poprzez taniec. 21 lutego w pałacu Pod Blachą w Warszawie artystka wystąpi w ramach cyklu Barwy Orientu i przedstawi publiczności taniec i śpiew Cyganów z Andaluzji.

Ponadto w audycji rozmawialiśmy o tym, jak wyglądał dawniej na wsi Wielki Post, czym w ciągu tych sześciu tygodni zajmowali się chłopi, jakie były ich wierzenia i obyczaje, a także jakie prace musieli wówczas wykonać. Muzeum Etnograficzne w Toruniu już w niedzielę zaprasza bowiem na rodzinną imprezę Tajemnice Wielkiego Postu. Rozwiązując zadania i zagadki oraz grając w kalambury, uczestnicy będą tropić wielkopostne wątki, nauczą się jednej z tradycyjnych pieśni wielkopostnych, a z myślą o nadchodzącej Wielkanocy przygotują kujawskie ozdoby izby paradnej.

Spotkaliśmy się też z Teresą Wrońską, która opowiadała nam o tradycji i kulturze żydowskiej, a także zaprosiłą na warsztaty piosenki żydowskiej do Centrum Kultury Jidysz w Warszawie.

***

Tytuł: Poranek Dwójki

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Data emisji: 20.02.2016

Godzina emisji: 6.00

mc/jp/bch

Czytaj także

Dona Rosa. Z lizbońskiej ulicy na światowe sceny

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 15:16
– Nim zostałam odkryta, marzyłam o tym, by polecieć samolotem. Dziś mam już trochę dosyć latania po całym świecie – mówiła Dona Rosa, wybitna wokalistka fado.
rozwiń zwiń