Niewolnicy i spadochrony, czyli losy odważnych Polek

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 13:00
– Zawsze interesowała mnie historia troszeczkę plotkarska, dzieje wielkich wydarzeń ukazane przez pryzmat losów ciekawych ludzi – mówiła historyk sztuki Joanna Puchalska, autorka książki "Polki, które zadziwiły świat".
Audio
  • Joanna Puchalska o swojej książce "Polki, które zadziwiły świat" (Poranek Dwójki)
Halina Konopacka, Izabela Czartoryska i Janina Lewandowska - jedne z 13 bohaterek książki
Halina Konopacka, Izabela Czartoryska i Janina Lewandowska - jedne z 13 bohaterek książki Foto: wikimedia/domena publiczna

Jedną z bohaterek książki jest Regina Pilsztynowa, która była nie tylko pierwszą Polką oficjalnie utrzymującą się z wykonywania zawodu lekarza, lecz także robiła to w Turcji. – W wieku 14 lat poślubiła lekarza. Od swojego męża nauczyła się tajników sztuki medycznej. Wyjechała z nim do Stambułu, gdzie została przezeń porzucona. Sama z małym dzieckiem właściwie z przymusu zaczęła zarabiać, lecząc ludzi – opowiadała Joanna Puchalska.

Autorka książki mówiła, że Regina Pilsztynowa "była nadworną lekarką sułtana w Stambule, podróżniczką i awanturnicą, pierwszą kobietą w polskiej literaturze, która otwarcie przyznała się, że miała utrzymanka". Co więcej, "można nawet powiedzieć, że handlowała niewolnikami".

A to tylko drobna część jej życiorysu i tylko jeden z 13 portretów zawartych w dziele Joanny Puchalskiej, która w Dwójce wspominała też o zapomnianej wybitnej poetce oraz pewnej śpiewaczce, która zrobiła wielką karierę w lotnictwie.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Joanna Puchalska (historyk sztuki, tłumaczka)

Data emisji: 26.10.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Czytaj także

Rewolucja "Solidarności" oczami kobiet

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 08:00
- Na ważne dla Polski i Polaków wydarzenia patrzymy najczęściej z męskiej perspektywy. Postanowiłam zmienić tę sytuację - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Herbich, autorka książki "Dziewczyny z Solidarności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapomniane bohaterki Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 12:21
O kobietach wygumkowanych z oficjalnej historii Solidarności rozmawialiśmy z Martą Dzido, autorką książki "Kobiety Solidarności".
rozwiń zwiń