Hen: notuję pomysły do powieści, której nigdy nie napiszę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 13:30
- Jej akcja rozgrywałaby się w latach 1989-1990, które w stosunku do tego, co jest teraz, były jak łagodna lemoniada - mówił w Dwójce pisarz uhonorowany Nagrodą im. Jana Parandowskiego przyznawaną przez polski PEN Club.
Audio
  • Rozmowa z Józefem Henem, uhonorowanym Nagrodą im. Jana Parandowskiego (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z Józefem Henem, Andrzejem Mencwelem i Adamem Pomorskim w kontekście Nagrody im. Jana Parandowskiego (Wybieram Dwójkę)
Pisarz Józef Hen odebrał z rąk prezesa Polskiego PEN Clubu Adama Pomorskiego nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego
Pisarz Józef Hen odebrał z rąk prezesa Polskiego PEN Clubu Adama Pomorskiego nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana ParandowskiegoFoto: PAP/Jacek Turczyk

Książki 1200.jpg
Rozmowa z Józefem Henem w dniu jego 90. urodzin

Wyróżnienie zostało przyznane Józefowi Henowi, jako pisarzowi prawdomównemu, który świadectwu dziejów i losów umiał nadać godność mowy prostej. Tuż po wręczeniu Nagrody im. Jana Parandowskiego Józef Hen opowiadał, że w młodości nad karierę pisarza przedkładał bycie piłkarzem albo tenorem. Wspominał też swoje pierwsze doświadczenia związane z pisaniem. - Bardzo ważne były dla mnie wypracowania szkolne. Po jednym z nich nauczycielka zaprosiła mamę na rozmowę. Mama wróciła do domu zaniepokojona, ponieważ nauczycielka powiedziała jej, że jestem altruistą i nikt nie wiedział, czy to dobrze czy źle - śmiał się laureat.

Józef Hen opowiadał, dlaczego po raz kolejny przeczytał "Buddenbrooków" Tomasza Manna. Mówił też o pomysłach na powieść, w której pokazywałby nadzieje, jakie miało jego pokolenie w związku z upadkiem komunizmu.

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Gość: Józef Hen (pisarz)

Data emisji: 13.06.2017

Godzina emisji: 7.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki.

bch/mz


Czytaj także

Józef Hen - urodzony pisarz, niedoszły piłkarz

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 00:00
- Pisarstwo było dla mnie czymś zupełnie naturalnym. Nie myślałem o karierze literackiej, raczej o karierze piłkarza lub śpiewaka operowego - opowiadał w Dwójce Józef Hen, z którym spotkaliśmy się w dniu jego 90. urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Hen: praca jest dla mnie prawdziwym życiem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 10:30
– Gdy mówią mi: "pojedź na wypoczynek", odpowiadam: "nie ma nic bardziej męczącego niż wypoczynek" – powiedział pisarz i scenarzysta Józef Hen.
rozwiń zwiń