61. Warszawska Jesień. Muzyczne opowieści o wspólnocie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 10:00
- Jest to festiwal o różnych perspektywach naszej tożsamości, wokół stulecia niepodległości – mówił o tegorocznej odsłonie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" jego dyrektor Jerzy Kornowicz.
Audio
  • O 61. Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" opowiada Jerzy Kornowicz (Poranek Dwójki)

Warszawska Jesień 1200.jpg
61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Główny temat 61. Warszawskiej Jesieni - "res publica" - nawiązuje do 100-lecia polskiej niepodległości. - Traktujemy to stulecie jako jedną z perspektyw tożsamościowych, składowych, ale nie jedyną - podkreślał Jerzy Kornowicz, wskazując na obecny w programie festiwalu "korpus idei i tematów", które pokazują różne perspektywy wspólnotowości. - Nie tylko ta narodowa, ale i społeczna czy językowa – wymieniał gość Dwójki.

Jakie konkretne dzieła będą ilustrowały tę wielopłaszczyznową ideę wspólnotowości? Do jakich wydarzeń z polskiej historii najnowszej będą nawiązywały niektóre festiwalowe kompozycje? W rozmowie również m.in. o prapremierach tegorocznej Warszawskiej Jesieni oraz o "nieformalnym patronie" festiwalu: Zygmuncie Krauze. Znakomity kompozytor kończy 19 września 80 lat.

61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"  rozpocznie się w piątek 21 września. Koncert inauguracyjny (godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej) transmitowany będzie na antenie Dwójki. 

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Jerzy Kornowicz (dyrektor festiwalu Warszawska Jesień)

Data emisji: 19.09.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".


Agata ZubelTegoroczna "Warszawska Jesień"przyniesie m.in. polską premierę opery Agaty Zubel (na zdj.) "Bildebeschreibung, Herr Thaddäus". Fot. Łukasz Rajchert/mat. prom. festiwalu 

jp/bch

Czytaj także

"Nowe Kontrapunkty". Archiwalna audycja Andrzeja Chłopeckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 12:00
23 września minęło 5 lat od śmierci wybitnego krytyka muzycznego związanego z Dwójką. W dniu tej rocznicy przypomnieliśmy jedną z jego audycji z cyklu "Nowe Kontrapunkty. Studio muzyki XX wieku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lutosławski nawet krótkie utwory pisał z pietyzmem"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 13:35
– Ten krótki utwór jest arcydziełem, pokazującym jego kunszt, a także muzyczne poczucie humoru i zmysł okazjonalny – mówił dyrygent Jacek Kaspszyk o kompozycji "Fanfare for Los Angeles Philharmonic" Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie Warszawskiej Jesieni

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 12:55
W audycji "Nokturn" słuchaliśmy twórców wyróżnionych w programie jubileuszowej 60. odsłony festiwalu muzyki współczesnej.
rozwiń zwiń