Inauguracja sezonu Orkiestry Polskiego Radia. Koncert z elementami inscenizacji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 11:38
- Ta opera będzie transmitowana na antenie, a w studiu Lutosławskiego obejrzą ją widzowie, więc mnie jako reżysera oczywiście od razu kusi, żeby lekko podinscenizować koncert - mówiła w Dwójce Anna Wieczur-Bluszcz.
Audio
  • Anna Wieczur-Bluszcz o reżyserowanym przez siebie koncercie inaugurującym nowy sezon Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (Poranek Dwójki)

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

W najbliższą niedzielę (15.09) w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zabrzmi koncertowa wersja opery Stanisława Moniuszki pt. "Hrabina" (transmisja w Dwójce). Będzie to inauguracja sezonu artystycznego 2019/2020 Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

- Warunki studia nie dają tak szerokich możliwości, jak to jest przy okazji scen, ale nie jest to niemożliwe. W związku z tym będą kostiumy, elementy scenografii i światło. Dojdzie również element, który mnie jako też twórcy teatru radiowego bardzo pociąga. Mianowicie w momentach dialogowych, gdzie nie ma muzyki, będzie rodzaj teatru radiowego. Przygotowujemy efekty dźwiękowe, czyli to, co zazwyczaj ma miejsce w słuchowiskach. W tym przypadku pomyślałam, że chciałabym połączyć operę, czystą muzykę, ze słuchowiskiem radiowym - wyznała Anna Wieczur-Bluszcz.

Czy fabuła "Hrabiny" zaprezentowanej w Studiu Lutosławskiego wierna będzie oryginałowi? Kto pojawi się w obsadzie? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Anna Wieczur-Bluszcz (reżyserka)

Data emisji: 9.09.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/at

Czytaj także

Michał Klauza: dla nas każdy koncert jest najważniejszy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 09:39
Wykonanie opery Szymanowskiego, występ z Yasmin Levy, koncerty dla dzieci czy dla miłośników muzyki filmowej - między innymi o tych wydarzeniach zakończonego sezonu artystycznego 2018/2019 Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie mówił dyrygent Michał Klauza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Klauza: staramy się odkrywać polskich kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 17:02
- Zmiana nazwy nie wiąże się ze zmianą profilu orkiestry. Nadal są to przede wszystkim utwory polskich kompozytorów. Trochę ich odkrywamy. Często udaje nam się zdobyć jakieś perełki i nagrywamy te niekiedy zapomniane utwory. To duża satysfakcja, tym większa, jeśli udaje nam się wykonać je bez korekt - mówił w Dwójce dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
rozwiń zwiń