REKLAMA

Ojciec Marek Blaza o bożonarodzeniowych tradycjach wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:20
W sobotnim “Poranku Dwójki”...trirytualizm, ekumenizm, katolickie Kościoły wschodnie tradycji bizantyjskiej, czyli m.in. Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem oraz Ukraiński Kościół Greckokatolicki.  
Audio
  • Ojciec dr hab. Marek Blaza o różnicach i podobieństwach w obchodzeniu Bożego Narodzenia wśród katolików obrządków: łacińskiego, bizantyjsko-ukraińskiego i bizantyjsko-rumuńskiego (Dwójka /Poranek Dwójki)
O. dr hab. Marek Blazaw studiu Dwójki
O. dr hab. Marek Blazaw studiu DwójkiFoto: Grzegorz Śledź

Kościoły wschodnie katolickie i prawosławne obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia, ale według kalendarza juliańskiego. Różnica między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim (powszechnie dziś używanym) wynosi 13 dni, dlatego w Kościele wschodnim Boże Narodzenie - według kalendarza gregoriańskiego - obchodzi się 7 stycznia. W obrządku bizantyjskim dzień ten należy do dwunastu największych świąt liturgicznych w roku, dlatego jest bardzo uroczyście celebrowany. Między innymi o tym wyjątkowym czasie, o różnicach i podobieństwach w obchodzeniu Bożego Narodzenia wśród katolików obrządków: łacińskiego, bizantyjsko-ukraińskiego i bizantyjsko-rumuńskiego porozmawialiśmy z naszym Gościem Poranka - o. dr hab. Markiem Blazą - jezuitą, kapłanem-trirytualistą (może sprawować liturgię w trzech obrządkach), poliglotą, duszpasterzem akademickim grekokatolików w Warszawie, wykładowcą teologii ekumenicznej i dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie, na Katolickim Uniwersytecie Ukraińskim we Lwowie oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie.

- Są trzy rodzaje kalendarzy na wschodzie; kalendarz juliański, nowo-juliański i gregoriański. Część wiernych jest za starym kalendarzem, a część za nowym, nie jest to łatwe - opowiadał ojciec Blaza. - U grekokatolików zasiada się do stołu wigilijnego i łamie opłatkiem. Robi to tylko głowa rodziny. Pierwszym daniem wigilijnym powinna być w tym dniu kutia. Potem idzie się do cerkwi. Nie ma tu również oddzielnego święta Trzech Króli.

 Zachęcamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: O. dr hab. Marek Blaza (jezuita, kapłan-trirytualista)

Data emisji: 4.01.2020

Godzina emisji: 9.25


gs


Czytaj także

Przywracanie dawnych tradycji Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 08:00
W "Źródłach" porozmawialiśmy o współczesnej Kurpiowszczyźnie i o różnych działaniach zmierzających do kultywowania, a nawet przywracania zapomnianych tradycji Kurpiów - Puszczy Zielonej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hej, kolęda, kolęda z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 14:47
Razem z Bożym Narodzeniem rozpoczął się barwny czas kolędowania. Między innymi o tym, jak oni podchodzą do kolędniczego repertuaru, w "Poranku Dwójki" opowiedzieli muzycy Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 06:50
W audycji "Z muzyką po kresach" gościliśmy Dorotę Janiszewską-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa za Granicą "Polonika".
rozwiń zwiń