Stulecie zaślubin Polski z morzem

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 13:46
W lutym 1920 gen. Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim przybyli do Pucka, gdzie dokonano symbolicznych zaślubin Polski z morzem. W "Poranku Dwójki" powrócimy do tych wydarzeń.
Zaślubiny Polski z morzem (1920) pocztówka
Zaślubiny Polski z morzem (1920) pocztówkaFoto: Polona

"Puck, maleńki porcik, tak dalece mały, że nawet tafla lodu przykrywała powierzchnię, gdy na maszt szła bandera polska" - tak wzruszające chwile zaślubin Polski z morzem wspominał przed mikrofonem Redakcji Polskiej Radia Wolna Europa gen. Józef Haller.

W "Poranku Dwójki" będziemy wspominać te pamiętne dni sprzed 100 lat. Prześledzimy, jakie wydarzenia doprowadziły do odzyskania dostępu do morza. Porozmawiamy też o tym, jak dostęp do Bałtyku wpłynął na rozwój Polski i jej poszczególnych miast. Zaproponujemy również Państwu wysłuchanie archiwalnych wypowiedzi gen. Hallera.

A o zaślubinach Polski z morzem i wydarzeniach obchodzonej 100. rocznicy porozmawiamy o 8.30 z Krzysztofem Drażbą - naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Po godz. 9.30 natomiast gościć będziemy Eugeniusza Korina (transmisja wideo). Reżyser, dyrektor Teatru 6. Piętro, tym razem odwiedzi nas jako autor kryminału. Historia "Polowania z sępem" rozpoczyna się od płatnego bezwzględnego mordercy, który wymyka się z sali warszawskiego sądu podczas ogłaszania wyroku. To kolejny przypadek ucieczki organom sprawiedliwości - wielu innych groźnych przestępców również znika z cel więziennych, z aresztów śledczych, z sal szpitali psychiatrycznych albo tuż przed wydaniem nakazów ich aresztowania. Komendant główny obawia się, że mordercom może pomagać któryś z policjantów wysokiej rangi…

Zakończenie tej opowieści znajdą Państwo w książce. W rozmowie z Eugeniuszem Korinem z pewnością go nie zdradzimy. Niemniej poprosimy naszego gościa o zdradzenie, jak przebiegają próby do spektaklu "Art" w Teatrze 6. Piętro. W rolach głównych - Janusz Chabior, Borys Szyc i Michał Żebrowski.


Ponadto w "Poranku":

  • zaproszenie na spektakl oparty na jednoaktówkach Václava Havla "Protest" w reż. Aldony Figury,
  • "Morderstwo w szybie windy" Waltera Benjamina i Bertolta Brechta,
  • epicka, owiana aurą legendy, wielowątkowa opowieść o narodzinach wielkiej Barcelony i ludziach, którzy gotowi byli oddać dusze w walce o jej wolność i dobrobyt, czyli książka "Ziemia przeklęta" Juana Francisca Ferrándiza w naszym cyklu "Książka i kawa...".

Ponadto nie zabraknie naszych konkursów: "Płyta tygodnia" i "Do 3 razy sztuka".

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (13.02) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

Czytaj także

"Halka" wg Trelińskiego w Warszawie. Piotr Beczała o swojej roli

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 13:37
Po wielkim sukcesie w Theater an der Wien "Halka" Stanisława Moniuszki w reż. Mariusza Trelińskiego zawita do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. - Jontek to nie jest wspierający się na ciupadze, biedny góral - opowiadał w Dwójce o swojej roli Piotr Beczała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwarte archiwa "Warszawskiej Jesieni"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 09:00
- Warszawską Jesień fotografujemy od 1956 roku i uzbierało się sporo zdjęć. Były gromadzone niezbyt profesjonalnie, więc postanowiliśmy zrobić z tym porządek - mówił Mieczysław Kominek, prezes Związku Kompozytorów Polskich o projekcie archiwizacji, digitalizacji i udostępniania zbiorów nagrań i zdjęć związanych z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".
rozwiń zwiń