Wojciech Tomczyk o spektaklu "Bezkrólewie"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 09:10
- Chodziło o nawiązanie do komedii rybałtowskiej, w której twórcy wyśmiewali się z ówczesnych elit. Za taką komedię nie wypadało się wtedy obrażać i gniewać - mówił Wojciech Tomczyk, dramatopisarz, scenarzysta i producent telewizyjny.
Audio
  • Wojciech Tomczyk o spektaklu Teatru Telewizji "Bezkrólewie" (Poranek Dwójki)
Krzysztof Szczepaniak i Marcin Kwaśny w sztuce Teatru Telewizji Bezkrólewie
Krzysztof Szczepaniak i Marcin Kwaśny w sztuce Teatru Telewizji "Bezkrólewie"Foto: TVP/Natasza Młudzik

W poniedziałek wieczorem (27.04), w Teatrze Telewizji pokazany zostanie spektakl "Bezkrólewie" - dramat Wojciecha Tomczyka w reżyserii Jerzego Machowskiego. To jeden z najgłośniejszych dramatów współczesnych. Sztuka została napisana w 2011 roku i metaforycznie opisuje sytuację funkcjonowania państwa w okresie bezkrólewia.

Wojciech Tomczyk wyznał, że od lat chciał zmierzyć się z utworem nawiązującym do tradycji teatru staropolskiego, dzięki której o najbardziej istotnych dla Polski sprawach mógłby opowiedzieć w lekkiej formie. Jak zaznaczył w rozmowie z Dwójką, w wersji scenicznej te nawiązania są mniej widoczne. - Chodziło o nawiązanie do komedii rybałtowskiej, w której twórcy wyśmiewali się z ówczesnych elit. Za taką komedię nie wypadało się wtedy obrażać i gniewać - wyjaśniał Tomczyk. Dramaturg przyznał, że w "Bezkrólewiu" jest wiele pieśni ludowych.

Dwa światy

Akcja dramatu toczy się przy granicy w strefie niczyjej. Spotykają się tam dwa światy. Tomczyk przyznał, że pomysł, iż przybysze z jednego świata trafiają do drugiego, był wykorzystywany np. przez hrabiego Fredrę w mniej popularnych sztukach.

Autor opowiedział w rozmowie również o swoich bohaterach i ich postawach.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Tomczyk

Data emisji: 27.04.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Grzegorz Jarzyna: Ten czas tęsknoty bardzo dobrze pracuje dla ludzi teatru

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 11:53
- W teatrze więź istnieje w postaci pewnej energii, opartej na empatii, uczuciach. Jestem przekonany, że to co się teraz dzieje pogłębi naszą świadomość teatralną i pogłębi naszą refleksję o kondycji człowieka - mówił o nietypowej dla środowiska artystycznego sytuacji odizolowania od widzów, reżyser Grzegorz Jarzyna, zastępca dyrektora TR Warszawa ds. artystycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bezkrólewie" W. Tomczyka – gombrowiczowska opowieść z katastrofą smoleńską w tle

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:00
"Bezkrólewie" to metaforyczna, nawiązująca do twórczości Witolda Gombrowicza, opowieść o współczesnym świecie z widocznym kontekstem katastrofy smoleńskiej. Sztuka autorstwa Wojciecha Tomczyka wyreżyserowana przez Jerzego Machowskiego, będzie miała swoją premierę 27 kwietnia w "Teatrze Telewizji" Programu 1 Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń