Nagroda im. Marka Nowakowskiego. "Kudyba pochyla się nad bohaterami, którzy gorzej sobie radzą"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:02
- Krytyka, za formułą Dostojewskiego, nazywa takich bohaterów biednymi ludźmi. Biednymi w sensie materialnym, ale też traktowanymi w społeczeństwie jako gorsi, niegodni uwagi, borykającymi się ze światem współczesnym. Kudyba o tych ludziach pisze, pokazuje jak są ciekawi - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski, przewodniczący Kapituły Nagrody im. Marka Nowakowskiego.
Okładka książki I co dalej? Wojciecha Kudyby
Okładka książki "I co dalej?" Wojciecha KudybyFoto: materiały prom./Pewne Wydawnictwo

Posłuchaj
06:28 Poranek Dwójki 17.05.2021 urbanowski.mp3 Prof. Maciej Urbanowski o Nagrodzie im. Marka Nowakowskiego dla Wojciecha Kudyby (Poranek Dwójki) 
Wojciech Kudyba 2021-05-14 13_27_00.jpg
Wojciech Kudyba laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego

W niedzielę (16.05) obchodziliśmy 7. rocznicę śmierci Marka Nowakowskiego, a także poznaliśmy nazwisko tegorocznego laureata nagrody jego imienia. Został nich Wojciech Kudyba – poeta, eseista i prozaik, na co dzień wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doceniono jego zbiór opowiadań "I co dalej?".

- Widać tutaj wyraźne nawiązania do Marka Nowakowskiego. Jedna z bohaterek, która pojawia się w tym tomie, zajmuje się nawet Markiem Nowakowskim, ale są także pewne paralele, które krytyka widziała pomiędzy poszczególnymi opowiadaniami. Na przykład opowiadania "Niech im świeci", chyba jednym z najlepszych w tym tomie, z "Weselem raz jeszcze" Marka Nowakowskiego - tłumaczył prof. Maciej Urbanowski.

Pięcioro wspaniałych

Przed Wojciechem Kudybą Nagrodę im. M. Nowakowskiego w ubiegłych latach otrzymali: Wojciech Chmielewski, Paweł SołtysRafał Wojasiński i Marta Kwaśnicka. - Mamy wrażenie, że w ostatnich latach tych opowiadań jest więcej. Nie tylko w sensie ilościowym, ale także, że stały się one ważną częścią naszej literatury. Widzimy to także, że co roku coraz goręcej spieramy się o to, którą książkę nagrodzić - podkreślał przewodniczący Kapituły.

We wtorek (18.05) tegoroczny laureat Nagrody - Wojciech Kudyba - będzie gościem audycji "O wszystkim z kulturą".

***

RozmawiałaKatarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gośćprof. Maciej Urbanowski (przewodniczący Kapituły Nagrody im. Marka Nowakowskiego)

Data emisji: 17.05.2021

Godz. emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

Chcę zdążyć choćby poniewczasie - Jerzy Ficowski w 15. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 08:15
Jerzy Ficowski jest jednym z najznakomitszych, a zarazem najbardziej osobnych polskich poetów II połowy XX wieku, 9 maja to dzień 15. rocznicy jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jednolita cena książki - zaczęliśmy dyskusję branżową"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 19:40
- Mamy jeden z najniższych wskaźników czytelnictwa i poziomów nasycenia księgarniami w Europie. Dlatego odbyliśmy dziesiątki spotkań z kolegami z Francji i Niemiec, pytając ich po co mają ustawy i jak to działa - mówił o pomyśle wprowadzenia stałej ceny książki Bogdan Szymanik z wydawnictwa BOSZ.
rozwiń zwiń