Jan Englert o Scenie Młodych: studenci mnie zachwycili

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 11:10
- Byłoby dobrze, gdyby Scena Młodych znalazła swoją publiczność, szczególnie młodą, przede wszystkim jednak, żeby ciekawi ludzie, osobowości nie tonęły razem z dyplomem - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jan Englert dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie, który we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie wystawi wybrane sztuki przygotowane przez studentów.
Grafika
GrafikaFoto: mat. promocyjne

W sezonie 2021/2022 Teatr Narodowy podejmuje promocję najbardziej wartościowych prób teatralnych studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Współpraca ma umożliwić studentom prezentację ich prac publiczności profesjonalnego teatru, widzom zaś – spotkanie z najmłodszymi twórcami na starcie ich drogi zawodowej - informuje Akademia Teatralna.


Posłuchaj
07:49 Poranek Dwójki 30 wrzesień 2021 08_38_27v1.mp3 Rozmowa o Scenie Młodych - współpracy artystycznej pomiędzy Teatrem Narodowym a Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza (Poranek Dwójki) 

- Zauważyłem, w pandemii szczególnie, rzecz niezwykłą. Przy zamkniętych studiach studenci spotykali się na zewnątrz, żeby pracować - opowiadał Jan Englert. - To mnie zachwyciło.

Anna Dymna forum 1200.jpg
Anna Dymna: praca jest dla mnie przygodą

Z obserwacji dyrektora artystycznego Teatru Narodowego wynika, że ludzi wpływowych w teatrze niekoniecznie interesują prace szkolne. - Krytyka omija je, chyba że dzieje się coś ważnego politycznie czy społecznie. Kryteria artystyczne zeszły na drugi plan, ważne jest co, mniej ważne jak - stwierdził. - W szkole zdarza się od czasu do czasu coś, co zachwyca swoją bezinteresowną nowością.

- Po obejrzeniu "Kamienia"  praca studenta reżyserii ze studentami drugiego roku – zobaczyłem coś odmiennego w gatunku, który teraz jest modny, czystego w formie - podkreślił Jan Englert. - Pomyślałem, że byłoby rzeczą wspaniałą, żebyśmy te najciekawsze rzeczy produkowane przez studentów mogli pokazać szerzej, pokazać publiczności ze stemplem Teatru Narodowego.

Czytaj także:

Cykl czterdziestu czterech miniatur "Nakarmić kamień", na podstawie której powstał spektakl w reżyserii Sławomira Narlocha, to literacki debiut Bronki Nowickiej, nagrodzony nagrodą Nike w 2016 roku. - Jest to opowieść o tym, jak znaleźć w swoim dzieciństwie źródło tego, co nas buduje na dalsze lata życia - tłumaczył Sławomir Narloch. - Bronka tworzy świat bardzo poetycki, skondensowany, jeżeli chodzi o język, którym tę opowieść o dzieciństwie pisze. 

POSŁUCHAJ SŁUCHOWISKA "Nakarmić kamień" >>>>

Spektakl "Kamień", w reżyserii Sławomira Narlocha, pod opieką artystyczną Wojciecha Malajkata, według tekstu Bronki Nowickiej będzie prezentowany na scenie Studio Teatru Narodowego 30 września oraz 2 i 3 października.

***

Rozmawiał: Konrad Żygadło

Goście: Jan Englert (dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie), Sławomir Narloch (student reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie)

Data emisji: 30.09.2021

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

uk

Czytaj także

Ksawery Szlenkier: świat Wyszyńskiego to obszar pytań o dobro i zło

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 12:37
- My opowiadamy o człowieku, który - zanim stał się niezłomnym kardynałem - musiał stoczyć poważną walkę wewnętrzną, znaleźć siłę, aby nie nienawidzić nieprzyjaciół. To był długi i trudny proces. Chodziło mi o to, żeby mój bohater nie był pewien, wahał się, w oczach widzów był na krawędzi załamania i się wzmacniał - tak o kreowanej przez siebie tytułowej postaci w filmie "Wyszyński -​ zemsta czy przebaczenie" mówił na antenie Dwójki aktor Ksawery Szlenkier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz M. Maciejewski: Najmro to postać, która wysadza ekran

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 11:38
- Nasz film nie jest filmem biograficznym. Zainspirowaliśmy się nie tyle samym Zdzisławem Najmrodzkim, co duchem tamtych czasów i tym, co ten człowiek robił i jak żył. Trochę to ubarwiliśmy, tworząc komedię akcji - mówił w Dwójce Łukasz M. Maciejewski, scenarzysta filmu "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje".
rozwiń zwiń