Wanda Rutkiewicz. "Ostatnia wyprawa" - dokument oparty na nieznanych archiwaliach

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 13:02
- Trudno było budować nowy film na czymś, co już wszyscy znają. Znaleźliśmy całą masę archiwalnych materiałów filmowych i fotograficznych, które nigdy nie były publikowane - mówiła w "Poranku Dwójki" Eliza Kubarska, reżyserka dokumentu "Ostatnia wyprawa" o Wandzie Rutkiewicz.
Wanda Rutkiewicz w swoim domu, Warszawa, 1980 r.
Wanda Rutkiewicz w swoim domu, Warszawa, 1980 r. Foto: PAP/Bogdan Różyc
  • Rok 2022 jest Rokiem Wandy Rutkiewicz.
  • Trwają prace nad filmem dokumentalnym "Ostatnia wyprawa" o zmarłej tragicznie himalaistce.
  • Twórcy zapowiadają, że światło dzienne ujrzy wiele niepublikowanych dotąd materiałów.

Wanda Rutkiewicz to jedna z patronek 2022 roku. 12 maja minie 30. rocznica zaginięcia himalaistki w drodze na jej dziewiąty ośmiotysięcznik - Kanczendzongę. Pomysł na film dokumentalny "Ostatnia wyprawa" zrodził się jednak znacznie wcześniej - ponad pięć lat temu.

- To nie jest tak, że ja teraz biorę się do pracy. Tak naprawdę już bardzo dużo zrobiliśmy. Często słyszę pytanie, dlaczego robię film o Wandzie. Faktycznie, jest cała masa filmów telewizyjnych, dokumentów, reportaży bądź programów z Wandą. Jest to jednak tak niesamowita biografia, tak nieoczywista, że wydaje mi się, że może powstać nie tylko ten jeden film, ale jeszcze kilka - stwierdziła Eliza Kubarska.

Bezcenne archiwa po Wandzie Rutkiewicz

Na dokument pt. "Ostatnia wyprawa" złożą się niepublikowane do tej pory archiwa polskie i zagraniczne. Film będzie także zawierał rozmowy z międzynarodowymi sławami środowiska górskiego: Reinholdem Messnerem, Krzysztofem Wielickim, Carlosem Carsolio i Kurtem Diembergerem oraz Elizabeth Hawley - wybitną kronikarką wypraw himalajskich - a także z osobami spoza środowiska, jednak kluczowymi w życiu Wandy Rutkiewicz.

Twórcom filmu udało się nawiązać współpracę z rodziną wybitnej polskiej himalaistki. - Bardzo nas wspiera siostra Wandy Janina Fies, która ma w swoich zbiorach rzeczy, które zostały po Wandzie. Jest tam wiele materiałów, których ja nigdy wcześniej nie widziałam, np. tzw. surówki do jakichś filmów, które już powstały. Poza tym istnieją materiały z ostatniej wyprawy Wandy, które znajdują się w Meksyku, bo jej partner wspinaczkowy z tamtego okresu Carlos Carsolio pochodzi właśnie stamtąd - tłumaczyła Eliza Kubarska.

Jak zdradziła reżyserka, film "Ostatnia wyprawa" prawdopodobnie będzie gotowy na początku 2023 roku.

Posłuchaj
10:38 Poranek Dwójki 8.02.2022 rutkiewicz.mp3 Rozmowa z Elizą Kubarską, reżyserką dokumentu "Ostatnia wyprawa" o Wandzie Rutkiewicz (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Eliza Kubarska (reżyserka i alpinistka)

Data emisji: 8.02.2022

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Wanda Rutkiewicz - pierwsza kobieta na K2

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 06:00
- Wspinanie to nie jest coś, do czego się przymuszam, co wymaga jakiegokolwiek poświęcenia. To coś, co naprawdę kocham - mówiła w Polskim Radiu Wanda Rutkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Cichy - królem nie jest, ale ma koronę

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 05:50
- Po raz pierwszy znalazłem się w górach, gdy miałem 17 lat. Wszedłem wtedy tylko na jeden niewysoki szczyt, Kopieniec Wielki, ale od tego momentu wiedziałem, że będę się wspinać – wspominał na antenie Polskiego Radia Leszek Cichy. 28 października 1999 roku jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi.
rozwiń zwiń