SEKUNDa z Nagrodą Programu 2 Polskiego Radia. Festiwal "Nowa Tradycja" 2022

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 11:16
- Dostałyśmy wymarzoną nagrodę, a jesteśmy młodym zespołem i fakt, że będziemy mogły nagrać płytę, dodał nam skrzydeł i bardzo wiele możliwości przed nami otwiera. To niesamowite, że było tu tak wspaniale - mówiła Wiola Jakubiec, skrzypaczka zespołu SEKUNDa, który zdobył Nagrodę Programu 2 Polskiego Radia na 24. Festiwalu Folkowym "Nowa Tradycja". 
Skrzypaczki Wiola Jakubiec i Dorota Błaszczyńska-Mogilska
Skrzypaczki Wiola Jakubiec i Dorota Błaszczyńska-MogilskaFoto: PR2

Nagroda Dwójki dla SEKUNDy

Podczas 24. Festiwalu Folkowego "Nowa Tradycja" dwie równorzędne drugie nagrody przyznano zespołowi SEKUNDa za muzyczną wrażliwość, precyzję wykonawczą i umiejętne połączenie świata klasyki z tradycją oraz zespołowi Michalove za stylowe i przekonujące odczytanie wschodnich tradycji wokalnych.

SEKUNDa otrzymała także Nagrodę Programu 2 Polskiego Radia- To dwie świetne skrzypaczki z dużymi możliwościami wokalnymi - oceniła członkini jury Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. - Były w stanie skupić na sobie uwagę, ograniczając środki do dwóch instrumentów i dwóch głosów.

Klasyka wpleciona w folk

Skrzypaczki Wiola Jakubiec i Dorota Błaszczyńska-Mogilska w swoim konkursowym repertuarze do folkowych rytmów wplotły elementy muzyki klasycznej i właśnie te zabiegi doceniła radiowa Dwójka. - Nasłuchiwanie, jak niektóre wątki opracowywał Wojciech Kilar, było słyszalne i czytelne. To nie był pastisz, dublowanie, tylko odnoszenie się do tradycji - podkreśliła redaktor naczelna Dwójki. - Wymyślone spójnie i z dużym wdziękiem, a nawet brawurą wykonane - dodała.

Zespół SEKUNDa tworzą Wiola Jakubiec i Dorota Błaszczyńska-Mogilska, w ich interpretacjach słyszymy góralski temperament z klasycznym błyskiem i jazzową wyobraźnią.

Publiczność i Dwójka

 - Przyznam, że nie spodziewałyśmy się. Grało nam się dobrze i to chyba dla mnie największa radość. Wielką nagrodą były opinie publiczności - przyznała Dorota Błaszczyńska-Mogilska. - A to, że zostałyśmy docenione przez jury, jeszcze do mnie dochodzi.

Piotr Damasiewicz "Into The Roots" z Grand Prix Konkursu "Nowa Tradycja" 2022 >>>>

Zdaniem skrzypaczek możliwość nagrania płyty przy wsparciu Programu 2 Polskiego Radia, zrewolucjonizuje ich muzyczną ścieżkę i przyszłość. - Czekamy, zbieramy materiał, to mobilizacja do dalszej pracy, szukania inspiracji. Myślę, że dużo się zmieni - mówiła Wiola Jakubiec. - Poprzeczka została postawiona, będziemy musiały trzymać poziom, cały czas się rozwijać.

***

Przypomnijmy, że jury konkursowe przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

  • Wyróżnienie dla zespołu KOSY za wyrazistą obecność sceniczną i świadomość muzyczną;
  • Nagrodę Złote Gęśle – dla Pawła Szpury z zespołu Piotr Damasiewicz "Into The Roots";
  • Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena – dla Piotra Damasiewicza z zespołu Piotr Damasiewicz "Into The Roots",
  • Nagrodę Czwórki Polskiego Radia dla zespołu Kadabra Dyskety Kusaje za spójną muzyczną narrację i wyraz sprzeciwu wobec rzeczywistości;
  • Trzecią nagrodę w wysokości 4000 PLN dla zespołu Hajda Banda / Гайда Банда za żywiołową i muzycznie atrakcyjną interpretację repertuaru pogranicza polsko-białoruskiego;
  • Dwie równorzędne drugie nagrody w wysokości po 7000 PLN każda – dla zespołu SEKUNDa za muzyczną wrażliwość, precyzję wykonawczą i umiejętne połączenie świata klasyki z tradycją oraz dla zespołu Michalove za stylowe i przekonujące odczytanie wschodnich tradycji wokalnych;
  • Nagrodę Programu 1 Polskiego Radia dla zespołu Michalove;
  • Nagrodę Programu 2 Polskiego Radia dla zespołu SEKUNDa;
  • Grand Prix – nagrodę ufundowaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w wysokości 15 000 PLN – dla zespołu Piotr Damasiewicz "Into The Roots" za porywającą muzyczną opowieść, brawurowe wykonanie i stworzenie przestrzeni do wrażliwego, organicznego współistnienia muzycznych światów;
  • Nagrodę Specjalną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Nagrodę "Burza Braw" zdobył zespół Hajda Banda / Гайда Банда.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są połączenia muzycznych kultur, leżących na styku naszych wschodnich granic: polsko-ukraińskiej, polsko-białoruskiej, polsko-litewskiej.

Posłuchaj
04:10 Poranek Dwójki Sekunda 16 maj 2022 07_43_25.mp3 Zespół SEKUNDa laureatem Nagrody Programu 2 Polskiego Radia na 24. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2022 (Poranek Dwójki)

 

ZOBACZ TAKŻE

[YouTube: NOWA TRADYCJA 2022 | Konkurs Muzyki Folkowej Dzień 1]

***

Rozmawiała: Aleksandra Faryńska

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia), Wiola Jakubiec i Dorota Błaszczyńska-Mogilska (zespół SEKUNDa)

Data emisji: 16.05.2022

Godzina emisji: 7.45

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

Skrzypce - centrum orkiestry i punkt odniesienia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 17:00
W "Karnawale instrumentów" rozpoczynamy cykl audycji na temat skrzypiec, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek orkiestrę symfoniczną. Doszliśmy do skrzypiec w kolejności partyturowej - podkreślił prowadzący audycję Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Damasiewicz "Into The Roots" z Grand Prix Konkursu "Nowa Tradycja" 2022

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 10:07
- Formacja Piotra Damasiewicza złożona z młodych muzyków wywodzących się z tradycji i muzyków ze świata jazzu okazała się cudownie, organicznie zespolona, żywiołowa, intensywna, wiarygodna w przekazie - mówiła dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
rozwiń zwiń