Piotr Damasiewicz "Into The Roots" z Grand Prix Konkursu "Nowa Tradycja" 2022

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 10:07
- Formacja Piotra Damasiewicza złożona z młodych muzyków wywodzących się z tradycji i muzyków ze świata jazzu okazała się cudownie, organicznie zespolona, żywiołowa, intensywna, wiarygodna w przekazie - mówiła dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
Piotr Damasiewicz Into the Roots laureatem Grand Prix KMF 2022.
Piotr Damasiewicz "Into the Roots" laureatem Grand Prix KMF 2022.Foto: Danuta Naugolnyk
  • Zakończył się (13-15.05.2022) 24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja". 
  • Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena otrzymał Piotr Damasiewicz.

24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" z rozmachem powrócił po pandemicznej przerwie, organizując specjalne koncerty oraz Konkurs Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".

Grand Prix dla Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’ 

Po dwóch turach przesłuchań do Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2022 i obradach Jury w składzie: Ifi Ude (przewodnicząca jury), Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Ewa Grochowska, Marcin Kusy, Maciej Szajkowski, Jakub Knera, Piotr Kędziorek postanowiło przyznać Grand Prix – nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zespołowi Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’ za porywająca muzyczną opowieść, brawurowe wykonanie i stworzenie przestrzeni do wrażliwego, organicznego współistnienia muzycznych światów.

Radość z grania

Piotr Damasiewicz nie krył zaskoczenia i podkreślił, że granie sprawia mu ogromną radość i satysfakcję, a nagroda cieszy, ale nie zmienia. - Muzyka dalej płynie, czas dalej leci. Jesteśmy cały czas w podróży. Od 15 lat Piotr Damasiewicz muzycznie wędruje po górach. Na swojej drodze, w różnych miejscach, na przykład przy ognisku, spotykał kolejnych członków składu zwycięskiej formacji. 

Wyróżnienie dla członków zespołu to nie tylko satysfakcja, ale przede wszystkim możliwość podzielenia się z szerszym gronem słuchaczy swoją pasją. - Dalej będziemy grać, śpiewać, robić to, co robiliśmy - mówiła śpiewaczka Alicja Krzeszowiak. - Może też będzie większy zapał, motywacja, żeby coś nowego tworzyć.

- Potencjał tej muzyki jest ogromny, a my czerpiemy z niej niesamowitą radość. Trzeba ją nagrać, żeby inni też mogli się cieszyć z nami - podkreślił grający na ludowych gwizdkach Jan Ryt.

Nagroda Niemena

Zespół otrzymał także Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena - To duża nobilitacja, bo Czesław Niemen w moich oczach, i chyba wszystkich ludzi w Polsce, jest ikoną ikon - zaznaczył muzyk.

Czytaj także:

***

Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’ to projekt muzyczny stworzony przez trzech wykonawców: Piotra Damasiewicza w roli trębacza, Zbigniewa Kozerę – kontrabasistę oraz perkusistę Pawła Szpurę. Ich muzyczne utwory są połączeniem trzech różnych stylów, które wzajemnie się uzupełniają i zachwycają naturalnym brzemieniem głosów i instrumentów.


Posłuchaj
04:10 Poranek Dwójki Damasiewicz 16 maj 2022 07_39_12.mp3 Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej 24. Festiwalu Folkowego "Nowa Tradycja" 2022 dla zespołu Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’ (Poranek Dwójki)

 

ZOBACZ WIDEO

[YouTube: NOWA TRADYCJA 2022 | Konkurs Muzyki Folkowej Dzień 1]

***

Rozmawiała: Aleksandra Faryńska

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia), Piotr Damasiewicz (trębacz), Alicja Krzeszowiak, Jan Ryt (muzycy folkowi)

Data emisji: 16.05.2022

Godzina emisji: 7.40

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

Józef Broda: ważne jest to, co do nas wraca

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 17:00
Niezwykła rozmowa z Józefem Brodą, który już w czwartek 14 maja wystąpi w koncercie "Muzyka Źródeł" otwierającym festiwal "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 10:00
Na początek zagadka – jakie zwierzę wypowiada te słowa: „Choć się nigdy nie czeszę, grzebyk noszę ze sobą, ale tylko czerwony będzie moją ozdobą. Ranny ze mnie ptaszek - w łóżku wcale nie leżę. Umiem śpiewać tak głośno jak śpiewacy w operze! Wlecę na najwyższy płot zwinniej niż niejeden kot”? To kogut! A właściwie, Kogutek – tytułowa postać książki Katarzyny Żytomirskiej, która dzięki uporowi potrafi doprowadzić do rzeczy pozornie niemożliwych!
rozwiń zwiń