Chiński jazz - w latach 80. narodził się na nowo

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 08:30
- Legenda głosi, iż pierwsi chińscy jazzmani uczyli się jazzu przez telefon, słuchali przez słuchawkę amerykańskiego jazzu i przez to, że na linii były różnego rodzaju zakłócenia, pojawiło się wiele specyficznych brzmień - mówił w Dwójce Jakub Krzeszowski, popularyzator polskiego jazzu.
Od 2014 r. w ramach projektu w Chinach odbyło się ponad 200 występów, wzięło w nich udział prawie 100 polskich muzyków. Wystąpili w 30 miastach. Na zdjęciu Grzegorz Karnas Formula feat. Beauty  Melody Orchestra, październik 2016, w ramach trasy Jazz Po Polsku Live in China
Od 2014 r. w ramach projektu w Chinach odbyło się ponad 200 występów, wzięło w nich udział prawie 100 polskich muzyków. Wystąpili w 30 miastach. Na zdjęciu Grzegorz Karnas Formula feat. Beauty & Melody Orchestra, październik 2016, w ramach trasy Jazz Po Polsku Live in China Foto: mat. pras./Maciej Głowiński.

Jakub Krzeszowski od wielu lat organizuje koncerty pod marką Jazz Po Polsku, a rodzimych muzyków promuje na całym świecie, m.in. w dalekich Chinach.

Chiny lat 20. i 30.

Jak się okazuje, historia chińskiego jazzu ma wiele wspólnych punktów z dziejami tego gatunku w naszym kraju.

- Jazz do Chin dotarł w latach 20., czyli praktycznie w tym samym czasie, w którym zawitał do Europy wraz z wojskami amerykańskimi. Zaczął rozwijać się przede wszystkim w Szanghaju, warto dodać, iż wtedy, w latach 20., 30. i później była to przede wszystkim muzyka taneczna grana w klubach nocnych, klubach spod ciemnej gwiazdy - opowiadał Jakub Krzeszowski.

Rozwój jazzu został w tym kraju gwałtownie przerwany, gdy w 1946 roku władzę przejęła Chińska Partia Komunistyczna.

Jazzowe odrodzenie

Przerwa ta trwała aż do 1976 roku, scena więc - jak wyjaśniał nasz gość - musiała się więc stworzyć praktycznie od początku. W latach 80. do Chin dotarły pierwsze zespoły amerykańskie, azjatyccy artyści poznawali też tę muzykę... przez telefon.

- Legenda głosi, iż pierwsi chińscy jazzmani uczyli się jazzu przez telefon, słuchali przez słuchawkę amerykańskiego jazzu i przez to, że na linii były różnego rodzaju zakłócenia, pojawiło się wiele specyficznych brzmień - mówił Jakub Krzeszowski.

Polacy na festiwalu w Pekinie

W latach 90. w stolicy azjatyckiego kraju zaczęto organizować pierwszy festiwal jazzowy, który ostatecznie przekształcił się w Nine Gates Festival.

- To jest najstarszy festiwal jazzowy w Chinach, na tym festiwalu udało się pokazać wielu polskich muzyków projektu Jazz Po Polsku, mogę wymienić Pawła Kaczmarczyka, Staszka Słowińskiego, Nikolę Kołodziejczyka - wyliczał gość Dwójki.

Jak podkreślił, dziś jazz można studiować na 16 chińskich uczelniach wyższych.


Posłuchaj
14:01 2022_07_22 08_32_20_PR2_Poranek_Dwójki.mp3 Rozmowa z Jakubem Krzeszowskim – prezesem fundacji Jazz po Polsku, który buduje silną markę polskiego jazzu na azjatyckim rynku (Poranek Dwójki)

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Data emisji: 22.07.2022

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

Tomasz Stańko Recomposed. Bracia Oleś na 80. urodziny Mistrza [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 19:00
W drugim z cyklu letnich koncertów Jazz.PL pojawiła się twórczość Tomasza Stańko. Z okazji 80. urodzin polskiego geniusza jazzu jego kompozycje w Studiu S-3 wykonali Bracia Oleś oraz zaproszeni przez nich muzycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płużek/ Grzegorski/ Kowalewski/ Jonkisz - Janusz Muniak Recomposed [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 18:00
W cyklu "Jazz.PL" - koncert Janusz Muniak Recomposed. Po raz pierwszy na jednej scenie zagrali razem: Kuba Płużek, Tomasz Grzegorski, Adam "Szabas" Kowalewski i Kazimierz Jonkisz. Zespół złożony z przedstawicieli trzech pokoleń polskich jazzmanów oddał muzyczny hołd Januszowi Muniakowi. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń