REKLAMA

Nie żyje krytyk muzyczny Olgierd Pisarenko. "Był wybitnym erudytą"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 17:30
- Był dla mnie jednym z wielkich autorytetów. Olgierd Pisarenko nie tylko znakomicie władał piórem i był świetnym autorem tekstów o operze i muzyce współczesnej. To była jedna z postaci, które tworzyły klimat życia muzycznego w Polsce na przełomie stuleci - mówił redaktor Andrzej Sułek. Krytyk muzyczny Olgierd Pisarenko zmarł w wieku 75 lat.
Olgierd Pisarenko
Olgierd PisarenkoFoto: Marta Skotnicka-Karska

Olgierd Pisarenko - muzyczny autorytet

Olgierd Pisarenko był krytykiem muzycznym, muzykologiem, przez 50 lat redaktorem dwutygodnika "Ruch Muzyczny". - Pracowaliśmy tam razem jeszcze w latach 90. - wspominał redaktor Andrzej Sułek. - Był jednym z tych, którzy wprowadzali mnie do świata krytyki muzycznej i dziennikarstwa muzycznego. No i dziś rano nadeszła informacja o jego niespodziewanym odejściu.

Olgierd Pisarenko publicystyką zajmował się jeszcze przed latami 50., był również od lat 70. członkiem zespołu związanego z Warszawską Jesienią.

- Zasiadał w komisji repertuarowej festiwalu. Jego autorytet przekładał się wprost na to, czego słuchała publiczność tego najstarszego i legendarnego festiwalu muzyki współczesnej. Te jego wybory właściwie nie były kwestionowane. Zresztą on bardzo chętnie i merytorycznie dyskutował na temat kształtu i roli Warszawskiej Jesieni; miał świadomość, że tak jak zmienia się muzyka współczesna, tak samo ten festiwal nie może zatrzymać się na pewnym etapie poczucia tego, co jest aktualne.

Publicysta i radiowiec

Ważnym wątkiem w dorobku Olgierda Pisarenki była również opera. - Zajmował się nią w sposób niezwykle kompetentny, z szeroką znajomością repertuaru, problematyki i przede wszystkim tradycji operowej. Napisał także wiele tekstów w związku z szeroko rozumianą historią muzyki, a to kolejny dowód na jego fantastyczną muzyczną erudycję - zwrócił uwagę Andrzej Sułek.

Warto wspomnieć, że Olgierd Pisarenko był również autorem wielu audycji radiowych, które powstawały we współpracy z Polskim Radiem – m.in. z radiową Dwójką. - Przede wszystkim przygotowywał audycje dotyczące twórczości operowej: Ryszarda Straussa, Bohuslava Martinů, Arnolda Schönberga. Była również audycja  dotycząca muzyki amerykańskiej – te wątki, które pojawiały się w jego publicystyce pisanej, pojawiały się także na radiowej antenie - wspominał redaktor.


Posłuchaj
05:26 Poranek Dwójki 22.07.2022 Olgierd Pisarenko.mp3 Andrzej Sułek wspomina Olgierda Pisarenkę (Poranek Dwójki)

Legenda trwała i dalej trwa

Olgierda Pisarenkę wspominaliśmy także podczas audycji "Wybieram Dwójkę". Jerzy Kornowicz, kompozytor, pianista, dyrektor "Warszawskiej Jesieni" mówił o nim tak:

- Legenda trwała i legenda trwa. 20 lat programował festiwal "Warszawska Jesień", z czego przez osiem lat był przewodniczącym komisji repertuarowej, czyli odpowiadał za całokształt festiwalowy - mówił. - Trzeba przyznać, że to były lata dobrych festiwali, ale też trudnej rzeczywistości. Zmieniała się estetyka, jak również ekonomika, która przeszła z jednego systemu na inny, a ten inny jeszcze nie powstał - zauważył.

Posłuchaj
05:33 Dwojka Wybieram Dwojke 2022_07_22-17-17-33.mp3 Olgierd Pisarenko we wspomnieniach Jerzego Kornowicza (Wybieram Dwójkę)

Do wspomnień tych dołączył też Mieczysław Kominek - muzykolog, reżyser dźwięku, publicysta, prezes Związku Kompozytorów Polskich.

Posłuchaj
05:00 Dwojka Wybieram Dwojke 2022_07_22-17-23-53.mp3 Olgierd Pisarenko - tak wspominał go Mieczysław Kominek (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki/Wybieram Dwójkę

Prowadził: Roch Siciński/Jakub Jamrozek

Goście: Andrzej Sułek (kierownik Redakcji Muzycznej Programu 2), Jerzy Kornowicz (kompozytor, pianista, dyrektor "Warszawskiej Jesieni"), Mieczysław Kominek (muzykolog, reżyser dźwięku, publicysta, prezes Związku Kompozytorów Polskich)

Data emisji: 22.07.2022

Godzina emisji: 9.30, 17.15