"Witkiewicz. Ojciec Witkacego" - trudna relacja dwóch wybitnych artystów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 12:00
- Witkiewicz bardzo podkreślał fakt, że wcale tym ojcem nie chciałby dla swojego dorosłego syna być. Lepiej się czuł w relacji przyjacielsko-koleżeńskiej, ale ona wcale mu nie wychodziła, ponieważ jednak był ojcem i to - można zaryzykować powiedzenie - dosyć przemocowym - mówiła w Dwójce autorka obszernej biografii Stanisława Witkiewicza Natalia Budzyńska.
Stanisław Witkiewicz i Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)
Stanisław Witkiewicz i Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)Foto: ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego

Witkacy i wymagający ojciec

Biografka przyznała, że relacja pomiędzy Witkacym a jego ojcem była niejednoznaczna, a przemocowość ojca wobec syna przejawiała się w wymaganiach i wyobrażeniach wobec niego, a także w planach, jakie miał na jego życie.

- Bardzo usiłował wywierać na niego wpływ, stawiając poprzeczki coraz wyżej. Nie chodzi tylko o poprzeczki intelektualne. W obszarach moralno-etycznych stosował delikatną przemoc psychologiczną - nie ukrywała Natalia Budzyńska.

Biografka stwierdziła, że wyraźnie widać to w listach wymienianych pomiędzy ojcem a synem. - Po korespondencji widać, że Witkacy odbierał to bardzo osobiście. Myślę, że miało to duży wpływ na jego życie, osobowość, ta figura ojca idealnego, wielkiego autorytetu dla innych, który wcale nie żył tak idealnie - wyjaśniała.

<<< "Matka" Witkiewicza. Słuchowisko o zaborczej miłości [POSŁUCHAJ] >>>

Wolne dziecko

Natalia Budzyńska mówiła też, że Stanisław Witkiewicz był przeciwnikiem tradycyjnego systemu edukacji.

- Uważał, że dziecko się wtedy nie rozwija, tylko jest zamykane w rządkach przeróżnych reguł. Dlatego on dał swojemu synowi wolność edukacyjną, Witkacy rozwijał się jako dziecko natury, dziecko wolne - mówiła. Jak dodała, nie bez znaczenia dla rozwoju Witkacego była też intelektualno-artystyczna atmosfera panująca w domu.

Wnikliwa biografia

"Witkiewicz. Ojciec Witkacego" to opowieść o wyjątkowej relacji dwóch wybitnych artystów - ojca z synem. Przez jej pryzmat poznajemy Witkacego, lepiej rozumiemy jego zachowanie i późniejsze wybory. To także intymna historia relacji Witkiewicza z najważniejszymi kobietami w jego życiu - żoną Marią i matką Elwirą. To wreszcie barwny portret epoki widzianej oczami Stanisława Witkiewicza. Natalia Budzyńska snuje wciągające opowieści o świecie XIX-wiecznej Polski i artystycznej bohemy.

Posłuchaj
13:30 Dwojka Poranek Dwojki 2022_09_30-09-30-38.mp3 "Witkiewicz. Ojciec Witkacego" - trudna relacja dwóch wybitnych artystów (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Natalia Budzyńska (dziennikarka, kulturoznawczyni)

Data emisji: 30.09.2022

Godzina emisji: 9.30

mg/kor

Czytaj także

Witkacy wśród kobiet życia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 18:20
- Mam wrażenie, że w Witkacym cały czas tkwił chłopiec. Po śmierci Marii Witkiewiczowej, w liście do żony, po swoich urodzinach napisał, że są bardzo smutne bez matki: "nikt nie grał na katarynce, prezentów nie dostałem" - mówiła w Dwójce Małgorzata Czyńska, która w nowym, uzupełnionym wydaniu książki "Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny" odsłania kulisy jego biografii oraz twórczości - pomaga czytać między wierszami i dostrzec historię uwiecznioną na słynnych obrazach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Witkacy. Drapieżny umysł" - monumentalna niepełna biografia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 22:00
- To jest książka popularno-naukowa, biografia szczątkowa, nikt do tej pory nie odważył się napisać pełnej biografii Witkacego. Żeby ogarnąć wszystkie dziedziny jego twórczości trzeba być alfą i omegą, erudytą, omnibusem, człowiekiem-renesansu - mówił w Dwójce dr Przemysław Pawlak, prezes Instytutu Witkacego w Warszawie.
rozwiń zwiń