Szopkarski ewenement z Krakowa kwitnie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 10:00
Krakowski zwyczaj chodzenia z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich.
Audio
Faberg-Eier unter Krippen. Jedes Jahr wird in Kraków der Krippenwettbewerb veranstaltet.
Fabergé-Eier unter Krippen. Jedes Jahr wird in Kraków der Krippenwettbewerb veranstaltet.Foto: Wiola Wiaderek/Shutterstock

Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.Szopka w skorupce kurzego jajka na wystawie 80. Konkursu Szopek Krakowskich Szopka w skorupce kurzego jajka na wystawie 80. Konkursu Szopek Krakowskich

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia. Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.


Szopka krakowska w ukraińskich barwach, Tomasz Dobosz Szopka krakowska w ukraińskich barwach, Tomasz Dobosz

W audycji odwiedziliśmy Kraków, by zajrzeć na wystawę pokonkursową 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich. Szopki Krakowskie od osiemdziesięciu lat, przynoszone na Rynek Główny w pierwszy czwartek grudnia i ustawiane pod pomnikiem Adama Mickiewicza, by wziąć udział w konkursie na tę najpiękniejszą. Następnie te barwne dzieła sztuki trafiają na wystawę, która w każdym zwiedzającym budzi radość dziecka. Po magicznym świecie szopki krakowskiej w Pałacu Krzysztofory oprowadzała kustosz Muzeum Krakowa, kierownik działu szopek krakowskich – Małgorzata Niechaj. 

- To jest baśniowa budowla, która oddaje elementy architektury, a mówiąc o szopkach, powinniśmy się cofnąć do Franciszka z Asyżu. Franciszkanie od XIII wieku rozchodzą się po Europie i budują szopki. W średniowieczu narastają przedstawienia, misteria bożonarodzeniowe, z czasem stały się bardziej rubaszne, wesołe, dlatego zostały zakazane w kościołach i wyszły na ulicę, ale potrzebowały oprawy. Zaczęto więc budować bardzo proste scenografie, lekkie, papierowe, a w Krakowie dla grup jasełkowych zaczęto formować je na wzór zabytków miasta - mówiła Małgorzata Niechaj. - Te wieże były coraz bardziej charakterystyczne, ustawiane były na Rynku. Ich konkurs wymyślił Jerzy Dobrzycki. Od samego początku są przynoszone na Rynek, ustawione u stup pomnika Adama Mickiewicza i oceniane. Mamy twórców z całej Polski, z Kaszub, Pomorza. Cały czas potrafią mnie czymś zaskoczyć, ale zawsze stałe jest to, że to scena Bożego Narodzenia otoczona architektura Krakowa.


Śmietnik historii - szopka-cień, autor instalacji: Filip Fotomajczyk Śmietnik historii - szopka-cień, autor instalacji: Filip Fotomajczyk

Świąteczną magię ukrytą w krakowskiej szopce można odkrywać do 26 lutego 2023 roku. Szopki z tegorocznego konkursu prezentowane są na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory, przy Rynku Głównym 35, w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Przygotowała: Monika Gigier

Data emisji: 24.12.2022

Godzina emisji: 9.10