Odchodzi stare, idzie nowe!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 21:10
Rok się kończy, jeden, drugi - zmienia się w lata. W tym czasie rośniemy, rozwijamy się, uczymy i doświadczamy nowych rzeczy, przeżywamy i wesołe, i trudne chwile.
Audio
Tancerze zespołu Woda na Młyn tańczą starą babę.
Tancerze zespołu Woda na Młyn tańczą starą babę.Foto: Maciej Lubiejewski

Mijający czas liczą też członkowie Woda na Młyn, którzy przygotowują się do obchodów 10-lecia! O tym, w rozmowie wokół nadchodzącego karnawału oraz koncertu noworocznego Warszawa: Koncert noworoczny: TAŃCE ODZYSKANE | TAŃCE UZYSKANE - WODA NA MŁYN opowie Mariusz Żwierko!

Do tego w sylwestrowej audycji:

 • 7:50 Zaproszenie na Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych 'Dobrze, żeś się Jezu pod Giewontem zrodził" w Zakopanem. Od 24 grudnia, od Wigilii, w zakopiańskich kościołach rozbrzmiewają koncerty najpiękniejszych kolęd i pastorałek, wydarzeni otwarte dla wszystkich, którzy chcą weselić się przy utworach ogólnopolskiej sceny tradycyjnej i rozrywkowej. - Staramy się zachęcić wszystkich, którzy chcą posłuchać pięknych kolęd - mówiła organizatorka festiwalu Joanna Staszak - 14 lat temu, gdy zaczynaliśmy festiwal, były cztery główne koncerty, w tym roku jest ponad 15. To zarówno zespoły z całej Polski, jak i nasze góralskie, podhalańskie, ale także pierwszy raz w tym roku mieliśmy koncert międzynarodowy, Polaków, Gruzinów i Słowaków i na pewno ten wątek będziemy podtrzymywać!
  Festiwal jest otwarty dla wszystkich, do udziału zaproszone są wszystkie zespoły z Podhala, i tradycyjnie potrwa do 2 lutego, czyli Matki Boskiej Gromnicznej. Na uczestników czeka moc wrażeń i atrakcji, no i oczywiście tradycyjne przekonywanie, że naprawdę Jezus właśnie pod Giewontem się urodził.
  Plakat festiwalu Plakat festiwalu

 •  
  Posłuchaj
  05:15 [i] koledy3112.mp3 Zakopane kolęduje! Materiał Moniki Gigier
   
 • 8:10 Podsumowanie projektu badawczego "Śladami ks. Sierakowskiego. Wybrane elementy kultury duchowej na Kielecczyźnie". Jak zmieniły się obrzędy i rytuały na Kielecczyźnie – między innymi to sprawdzili badacze z Muzeum Wsi Kieleckiej. Realizowali projekt zatytułowany „Śladami ks. Władysława Siarkowskiego. Wybrane elementy kultury duchowej na Kielecczyźnie”. Środki na realizację projektu przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Materiał przygotowała Dorota Klusek z Radia Kielce.

 • 8:35 Zapowiedź III odsłony Wojewódzkiego Przeglądu Dunajów i Dawnych Kolęd Życzących z terenu województwa lubelskiego „LUBELSZCZYZNA DUNAJUJE”, który organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej w partnerstwie z Muzeum Wsi Lubelskiej. Wydarzenie odbędzie się 15 stycznia 2023 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej - rozmowa z Wiesławą Kubów

 • 8:50 Podsumowanie cyklu "To było tak..." - dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK o narracji ludowej i jej współczesnych przeobrażeniach.  W ciągu 14 sobót przybliżaliśmy Państwu narracje ludowe i twórczość oralną z różnych stron Polski.  Usłyszeliśmy opowieści ludowe z różnych stron Polski, w tym opowieści mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Polskę. Usłyszeliśmy gwary i języki, którymi posługują się mniejszości żyjące w Polsce. Poznaliśmy bajki ludowe, gawędy, podania lokalne i legendy przekazane przez bajarzy ludowych i współczesnych, którzy zabrali nas w świat swoich opowieści. Dziś zastanowimy się nad zmianami i przeobrażeniami narracji ludowej. Przyjrzymy się także współczesnym przejawom oralności w tradycji ludowej i nowym kierunkom wytyczonym przez zmieniającą się tradycję. 

 • 9:10 Rozmowa wokół książki "Nie zmarnowałam życia. Biografia Alicji Haszczak" autorstwa Jolanty Danak-Gajdy. O życiu i twórczości Alicji Haszczak - wybitnej choreografki, znawczyni folkloru i pedagożki mówią jej współpracownicy i sama 92-letnia Alicja Haszczak.
  70-lecie pracy twórczej obchodziła w mijającym roku znana w kraju i za granicą rzeszowska etnochoreografka Alicja Haszczak. Laureatka m.in. Nagrody Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Benefis artystki odbył się 9 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie i połączony był z promocją jej biografii, którą napisała Jolanta Danak-Gajda. Biografię Alicji Haszczak wydał Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Książka zawiera wiele anegdot z życia choreografki, jest bogato ilustrowana. Autorka Jolanta Danak-Gajda ma jeden egzemplarz dla naszych słuchaczy… ​

PLAYLISTA

 1. Antonio Vivaldi Koncert na mandolinę i smyczki C-dur RV 425, I. Allegro, wyk. Avi Avital (mandolina), Venice Baroque Orchestra
 2. Wesołe Mazurki z Pragi, WoWaKin, Justyna Piernik Panie gospodarzu masz w domu gości / Z narodzenia Pana
 3. Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra Djelem Djelem
 4. Bjorn Kare Odde, Elin Marie Christensen, Ida Malene Christensen Vals til fjells
 5. Henry Purcell Bonduca Z. 574, IV. Aria, aranż. na orkiestrę barokową i saksofon, wyk. Asya Fateyeva (saksofon), Lautten Compagney, Wolfgang Katschner
 6. Kaja i Janusz Prusinowscy Weselcie się ludzie
 7. Slavic Soul Party! Opa Cupa
 8. Irving Berlin, How Deep Is The Ocean śpiewa Ella Fitzgerald z Orkiestrą Paula Westona Hollywood Bowl, Los Angeles, August 1958 live!
 9. Tęgie Chłopy Tango Rakieta
 10. Min Yao, Yi Wen I Love Cha Cha Grace Chen
 11. Ibrahim Maalouf Le grand voyage Ibrahim Maalouf Haidouti Orkestar
 12. Bronisław Horowicz Kiedy będziesz zakochany Mała Orkiestra Dancingowa
 13. Joszko Broda Na dunaj
 14. Quantic & El Buho Cumbia Sobre El Mar
 15. The King’s Singers O Little Town of Bethlehem
 16. Stanisław Ferszko Gdy odejdziesz Mała Orkiestra Dancingowa
 17. Janusz Prusinowski Kompania Mój Boże kochany
 18. Cmolaskie Chłopoki Wściekła polka
 19. Pallett Waltz no. 1
 20. Fanfare Ciocarlia Asfalt Tango

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 31.12.2022

Godzina emisji: 7.00-10.00