Polscy pisarze listy piszą - Barbara Riss o klasyce epistolografii

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 10:00
- Listy pisarzy zawierają wytłumaczenia wielu fragmentów ich literatury, ten styk jest ciekawy. Słowa były kiedyś dużo ważniejsze, nie rzucano ich na wiatr jak w naszych czasach - mówiła w Dwójce pisarka Barbara Riss.
Barbara Riss omawia i prezentuje w swojej książce listy pisane m.in. przez A. Mickiewicza, J. Słowackiego, M. Konopnicką, H. Sienkiewicza i S. Żeromskiego
Barbara Riss omawia i prezentuje w swojej książce listy pisane m.in. przez A. Mickiewicza, J. Słowackiego, M. Konopnicką, H. Sienkiewicza i S. ŻeromskiegoFoto: cosma/Shutterstock
  • Gościem "Poranka Dwójki" była Barbara Riss, autorka książki "Snuć miłość. Listy pisarzy polskich".
  • Sięgnęliśmy do zbioru korespondencji, którą prowadzili najsłynniejsi polscy pisarze od epoki romantyzmu do czasów współczesnych.

Klasyka epistolografii miłosnej

Autorka książki - Barbara Riss - omawia i prezentuje listy pisane m.in. przez Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Marię Konopnicką, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. - Te listy to klasyka epistolografii miłosnej. Dziś już niewiele wiemy, co się wokół nich zdarzyło, jak doszło do ich napisania, jedyna wiedza to ogólniki w encyklopedycznych notkach lub podręcznikowych opracowaniach. A one są wyprane z realiów epoki, choć to bardzo ciekawe historie i interesujący bohaterowie - podkreśliła.

Nie szukając sensacji

Dodała, że bohaterowie książki żyli w określonych czasach. - List to hybryda, która niekiedy zawiera intymne treści, ale to nie był powód zajęcia się tą korespondencją. Norwid twierdził, że o miłości nie można mówić bezosobowo. Miałam szczęście po te listy sięgnąć, z oryginałów często spisywałam ich treść, choć nie zawsze to było możliwe, część z nich już nie istnieje - zaznaczyła Barbara Riss.

Zaczyna się od Mickiewicza, kończy na Przybyszewskim

Adresatami tych listów są ukochani i najbliżsi literatów - ich małżonkowie i rodzice oraz przyjaciele i inni twórcy. Listy są nie tylko nacechowane emocjonalną nutą, lecz stanowią także interesujące rozważania o miłości i jej rodzajach. - Ta książka kończy się na opowieściach o Stanisławie Przybyszewskim, według mnie brutalnie nastawionym do kobiet. Zaczyna się od Mickiewicza, zachowały się jego listy, sporo wiemy o niełatwym życiu wieszcza. To on niejako ustanowił model miłości romantycznej - stwierdziła.


Posłuchaj
17:00 2023_03_09 09_29_20_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Polscy pisarze listy piszą - Barbara Riss o klasyce epistolografii (Poranek Dwójki)

 

Drugi tom pełen kobiet

Autorka zapowiada kolejny, drugi tom. - Znajdą się w nim listy wielu pisarek. Będzie Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska, Halina Poświatowska, a całość zakończy korespondencja Wisławy Szymborskiej - mówiła.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Barbara Riss (pisarka, autorka książki "Snuć miłość. Listy pisarzy polskich")

Data emisji: 9.03.2023

Godzina emisji: 9.30

pg/mo


Czytaj także

Prawdziwie liryczne randki. Korespondencja Lipskiej i Brejnaka

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 08:00
- Przyniosłem Ewie swój tomik poezji w trakcie targów książki. Nie pamiętam, kto zaczął słowem pisanym tę znajomość epistolograficzną. Potem zaczęliśmy się spotykać coraz bardziej literacko - mówił w Dwójce Sebastian Brejnak, poeta młodego pokolenia, który prowadzi głęboką korespondencję z Ewą Lipską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Listy Konstantego Jeleńskiego do rodziców wiele o nim mówią"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- Te listy to bardzo ważny materiał źródłowy, pokazujący Konstantego Jeleńskiego od strony prywatnej, do tej pory nieznanej. Dotychczas niewiele wiedzieliśmy o jego osobowości, a tę szczerą korespondencję czyta się z wielkim przejęciem. Listy do matki Konstanty pisał niemal codziennie, przez 30 lat to była wymiana niemal 800 listów, z czego ponad 700 napisał syn do matki, to świadczy o emocjach między nimi - mówiła w Dwójce Agnieszka Papieska.
rozwiń zwiń