Luigi Gaggero: ukraińscy muzycy grają całym sercem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 18:00
- Ta orkiestra nie grała ze sobą długi czas. Muzycy tęsknią za graniem, to coś więcej niż praca, to powód, dla którego warto żyć. To intensywna paleta emocji, z którą do tej pory się nie spotkałem. Jestem wdzięczny muzykom za energię, którą mi dają. Cała sytuacja przypomina mi prawdziwą misję i powód istnienia sztuki. To szansa, aby przypomnieć sobie potrzebę piękna, która jest fundamentem ludzkiego istnienia - mówił na antenie Dwójki Luigi Gaggero, dyrygent Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej.
Warszawa, 11.04.2022 r. Muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej ćwiczą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie,
Warszawa, 11.04.2022 r. Muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej ćwiczą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Foto: PAP/Piotr Nowak
  • W przeddzień rozpoczęcia trasy koncertowej Kyiv Symphony Orchestra rozmawialiśmy o programie występów, a także o tym, w jaki sposób kijowscy instrumentaliści znaleźli się w Polsce.
  • Pierwszy koncert tournée odbędzie się 21 kwietnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a transmisję będzie można usłyszeć na naszej antenie.
  • Następnie 23 kwietnia orkiestra wystąpi w Łodzi, po czym wyruszy w trasę po Niemczech.

Próby w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego

Ostatni koncert przed agresją Rosji na Ukrainę muzycy dali w połowie lutego. Kolejny, z udziałem wybitnego niemieckiego śpiewaka, Matthiasa Goerne, już się nie odbył. Próby przerwano. - Część muzyków walczy w wojskach obrony terytorialnej, inni pracują jako wolontariusze. Na szczęście wszyscy żyją - powiedziała dla PAP w pierwszych tygodniach wojny dyrektor Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej Anna Stawyczenko. Wraz z nią do Polski przyjechała ponad stuosobowa grupa muzyków, pracowników Kyiv Symphony Orchestra i ich rodzin. Próby do koncertów - pierwszych od czasu wybuchu wojny - odbywają się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego.

Waltornista jako kierowca karetki

Skrzypek Oleksiej Pszenicznikow wspominał 24. dzień lutego. - Byłem w Kijowie, kiedy wybuchła wojna. To przerażające doświadczenie, prawdziwy koszmar. - Do każdego z nas dotarły informacje o wybuchu wojny - dodała menedżerka Liza Sirenko. - Przez dwie doby dzieliłam ten sam schron z Oleksiejem, później on opuścił Kijów. Artyści byli jedną z grup zawodowych pozbawionych swych codziennych obowiązków, niektórzy zostali w kraju, np. waltornista pracuje teraz jako kierowca karetki - powiedziała.


Posłuchaj
27:27 2022_04_20 17_32_28_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Luigi Gaggero: ukraińscy muzycy grają całym sercem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Muzyka ukraińska z niespotykaną dotąd siłą

Dodała, że po dwóch tygodniach muzycy orkiestry mogli wyjechać z kraju. - Docierają do nas sygnały wsparcia, hymn Ukrainy gości w salach koncertowych na całym świecie. Muzyka ukraińska w naszym wykonaniu dotrze do słuchaczy z niespotykaną dotąd siłą - podkreśliła.

W momencie, gdy Kijowska Orkiestra Symfoniczna przekraczała granicę, trwała już sprzedaż biletów na koncerty w Polsce i Niemczech. 11 kwietnia muzycy dotarli do Warszawy. - Nasza ostatnia próba odbyła się 24 lutego, minęły długie dwa miesiące i wyłącznie dzięki pomocy z polskiej strony mamy szansę na powrót do formy - mówiła Liza Sirenko.

Flecistka Inna Worobec zaznaczyła, że próby odbywają się we wspaniałych salach koncertowych. - Prace nad naszą trasą koncertową rozpoczęliśmy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, niecały tydzień później przenieśliśmy się do Filharmonii Narodowej, gdzie czeka nas pierwszy koncert. Cieszę się, że mogę spotkać swoich przyjaciół, dużo spacerujemy i rozmawiamy - powiedziała.

Orkiestra jako mikrokosmos

Dyrygent Luigi Gaggero mieszka na Ukrainie od 10 lat. - Zostałem kiedyś zaproszony do współpracy jako instrumentalista, poczułem tam coś magicznego. Moja relacja z muzykami orkiestry jest złożona, ukraińscy muzycy grają całym sercem. W Europie Zachodniej pracuje się nad odpowiedzią na pytanie "jak", tam brzmi ono "dlaczego". Taki rodzaj pracy jest spełnieniem moich marzeń. Wychowałem się we Włoszech, studiowałem w Niemczech, później pracowałem we Francji, sam nauczyłem się wielu rzeczy, których wcześniej nie doświadczyłem. Ta orkiestra to swego rodzaju mikrokosmos, który symbolizuje europejską jedność - wyjaśnił.

21 kwietnia w wykonaniu zespołu, prowadzonego przez Luigiego Gaggera, zabrzmią utwory Maksima Berezowskiego, Myrosława Skoryka i Borysa Latoszynskiego. Wieczór uświetni solista - wybitny polski skrzypek Janusz Wawrowski, który wykona Fantazję brillante Henryka Wieniawskiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Konrad Handschuh

Goście: Oleksiej Pszenicznikow (skrzypek), Liza Sirenko (menedżerka), Inna Worobec (flecistka), Luigi Gaggero (dyrygent)

Data emisji: 20.04.2022

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

"Jesteśmy tu, aby przekazywać wiadomość światu". Muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej ćwiczą w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 22:01
Muzycy z Kijowa są już w Polsce i ćwiczą w Polskim Radiu. Członkowie Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie przygotowują się do europejskiej trasy koncertowej, która będzie opowiadać o bohaterstwie obrońców Ukrainy i dramacie tych, którzy zginęli, a także dawać nadzieję na zwycięstwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa gości muzyków z Kijowa. Artyści ćwiczą w studiu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 09:32
Członkowie Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie przygotowują się do europejskiej trasy koncertowej.
rozwiń zwiń