Wania. Niezwykły kot Konwickich

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 18:00
Najsłynniejszy kot wśród celebrytów, największy celebryta wśród kotów. Iwan - bohater wielu opowiadań i członek rodziny Konwickich był bohaterem audycji "O wszystkim z kulturą".
Audio
  • Wania. Niezwykły kot Konwickich (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia
"Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia"Foto: Mat. prasowe

"Obecność Iwana do dzisiaj czuję. Minęło ze dwanaście lat od czasu, kiedy on zniknął, odszedł. A mnie jeszcze się zdarza, że kiedy w nocy przechodzę przez korytarz, to się potykam, bo mi się wydaje, że on przebiega mi koło nóg. Nie dość tego. Mam uczucie, że on skądś tam nadzoruje nas, naszą rodzinę" - pisał w jednej ze swoich książek Tadeusz Konwicki.

Kot Wania trafił do domu pisarza na prośbę córek - Marysi i Ani. Rodzina Konwickich dostała go od Marii Iwaszkiewicz. Wania spędził w mieszkaniu na ulicy Górskiego 19 lat. Był - jak stwierdzał pisarz "tyranem i dobroczyńcą". Także bohaterem opisywanym w książkach Konwickiego, na przykład w "Kompleksie polskim", "Kalendarzu i klepsydrze", "Nowym Świecie i okolicach".

Właśnie ukazała się książka "Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia", zbierająca teksty i wypowiedzi pisarza poświęcone Iwanowi oraz "kocie" rysunki żony pisarza Danuty Konwickiej.

A o kocie Iwanie i historiach z nim związanych opowiadały Maria Konwicka - córka Tadeusza Konwickiego i Ludwika Włodek - wnuczka Marii Iwaszkiewicz. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Dorota Gacek

Goście: Maria Konwicka (córka Tadeusza Konwickiego) oraz Ludwika Włodek (wnuczka Marii Iwaszkiewicz, autorka wstępu do książki "Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia")

Data emisji: 11.12.2019

Godzina emisji: 17.30

am/bch

Czytaj także

"Czasy wojny". Ferdynanda Goetla pamiętnik polemiczny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 18:54
- Ta książka ma z jednej strony walor utrwalenia wydarzeń z naszej historii najnowszej, a z drugiej walor dyskusyjny wobec innych obrazów lat okupacji. Ferdynand Goetel sam nazwał ją pamiętnikiem polemicznym. Polemicznym wobec tych w kraju i na emigracji, którzy oskarżali go nawet o kolaborację - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irena Santor: przed koncertem muszę się trochę namartwić

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 18:00
- Myślę, że tremę przejęłam od mojego męża. Teraz, po latach praktyki, umiem to opanować, ale nigdy nie pozbędę się tego niepokoju. Zresztą bardzo lubię to, że jestem niepewna, czy publiczności będzie się podobało. Bo w tym jest też nadzieja - opowiadała w Dwójce jedna z największych gwiazd polskiej estrady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowe wskrzeszanie aktorów? Na razie może się to nie opłacić

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 19:00
- Generowanie postaci takich jak James Dean czy Marilyn Monroe może się okazać nieciekawą ideą. Widzowie, którzy chodzą na filmy, nie będą mieli poczucia, że to jest jakaś wartość - przewidywała w Dwójce futurolożka dr Aleksandra Przegalińska.
rozwiń zwiń