Tradycja zabawy, zabawa z tradycją

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 10:00
W jaki sposób polskie zabawy tradycyjne można zastosować w rozwojowej i terapeutycznej pracy z dziećmi? Takie pytanie stawiają sobie edukatorki w obszarze muzyki tradycyjnej, tworząc projekt Laboratorium Zabaw Tradycyjnych. W tę sobotę, wraz z nimi, zapraszamy w świat dawnych zabaw!
Audio
 • Laboratorium Zabaw Tradycyjnych dla najmłodszych i nie tylko! (Poranek Dwójki)
Dzieci na osiedlowym placu zabaw
Dzieci na osiedlowym placu zabawFoto: Władysław Dziurzycki/Polona

Zabawy tradycyjne są często traktowane jedynie jako element tradycji. Bazując na wiedzy osób pracujących z dziećmi na różnych polach, chcemy przyjrzeć się bliżej zabawom tradycyjnym, aby uwypuklić ich walory terapeutyczne, rozwojowe i integrujące. W toku szeregu działań i we współpracy ze specjalistami różnych dziedzin, wybrane zabawy tradycyjne zostaną poddane analizie pod kątem specyfiki ich oddziaływania na dzieci.

Dzień dobry! Dzień dobry!

Laboratorium Zabaw Tradycyjnych to projekt o charakterze badawczym i edukacyjnym, którego celem jest analiza tradycyjnych zabaw dziecięcych pod kątem możliwości ich wykorzystania wśród dzieci z różnymi potrzebami oraz zbadanie ich właściwości – wpływu na dzieci na polu rozwojowym, terapeutycznym, społecznym i psychologicznym. Tym samym celem projektu jest również promowanie aktywnego korzystania z kultury tradycyjnej w pracy z dziećmi. [mat. organizatora]


Źródło: archiwum Teatru Mozaika Źródło: archiwum Teatru Mozaika

Duże doświadczenie, jeśli chodzi o zaznajamianie najmłodszych z folklorem, organizowanie wszelkich wydarzeń skierowanych dla dzieci i młodzieży, w świecie edukacji i zabawy działają od dawna. - Laboratorium łączy aspekt badawczy z zabawami tradycyjnymi. Chcemy to podwórko mówiąc krótko otworzyć na różne profesje osób, które pracują z dziećmi. Często zabawy tradycyjne traktowane są opisowo, "tak kiedyś bawiły się dzieci", albo są tylko dla przedszkolaków, trochę z boku, a przecież można na nie spojrzeć z perspektywy pedagogicznej, terapeutycznej, logopedycznej czy muzykoterapeutycznym i przenieść zabawy do profesji. Bo logopedzi czy rytmicy w małym zakresie korzystają z polskich zabaw tradycyjnych, a można je jak najbardziej wykorzystać szerzej! - opowiadała Karolina Ociepka z Grupy Mozaika.

Pytanie podstawowe: czy mogą być one atrakcyjne dla samych dzieci? - Te zabawy działają we wspaniały sposób i to nie tylko w grupach dziecięcych, ale i młodzieżowych , a także dorosłych, a poziom radości obecny przy tych formach spotkań jest zaskakujący. Doświadczenie nasze i ekspertek pokazuje, że kiedy te zabawy są dobrze poprowadzone, przynoszą tyle radości i dają bardzo dobre efekty, jak rozluźnienie ciała, wzrost poziomu endorfin, zbliżenie i wzmocnienie - mówiła z kolei psycholożka i edukatorka Marta Urban-Burdalska. 

- Kiedy podajemy dzieciom zabawy w sposób żywy, autentyczny, z towarzyszeniem dobrej jakości muzyki, to dzieci bardzo chętnie wchodzą w te zabawy! A nikt nie korzystał dotąd z zabaw tradycyjnych np. w logopedii! Okazuje się, że to bardzo inspirujące i pomocne! Zabawy tradycyjne to nie jest skansen, tylko żywe dziedzictwo. Mamy tu szerokie pole do działania! - opowiadała Karolina Ociepka.

Materiały DO KORZYSTANIA z tego projektu będą niedługo dostępne na stronie Muzyka.Tradycyjna.pl. 


Ponadto w audycji:

7:50 Koncerty, wykłady, warsztaty, rękodzieło – to wszystko w programie Festiwalu Czango w Toruniu. Festiwal ten podtrzymuje i ożywia tradycje Polski i Węgier na drodze wymiany kulturalnej. IV edycja tego wydarzenia odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w dniach 6-8o 8 października.  O szczegółach Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmawiała z Martą Domachowską z działu edukacji Muzeum Etnograficznego.

Posłuchaj
05:53 _PR2 (mp3) 2023_10_07-07-47-46.mp3 Festiwalu Czango w Toruniu (Poranek Dwójki)

 

8:20 "Schronienie" - pod takim hasłem Odział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku od niemal dwóch lat prowadzi działania wraz z zagranicznymi partnerami. Ich ukoronowaniem będzie otwarcie wystawy 26 października.

Posłuchaj
07:25 _PR2 (mp3) 2023_10_07-08-20-17.mp3 „Schronienie” w oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (Poranek Dwójki)
 

 

8:35 W Ambasadzie muzyki tradycyjnej odbyły się warsztaty tańców roztoczańskich z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą i muzykantami z Orkiestry Dętej ze Zdziłowic. Muzycy, którzy obecnie tworzą Warszawsko-Lubelską Orkiestrę Dętą ponad sześć lat temu zaczęli odwiedzać orkiestry na Roztoczu Lubelskim, poznając repertuar i ucząc się grać od mistrzów. W tym roku Orkiestra obchodzi 6-lecie, należy do niej ok. 20 muzyków. Nadal nieustająco jeżdżą do swoich mistrzów, a też zapraszają ich do Warszawy.

Posłuchaj
06:33 _PR2 (mp3) 2023_10_07-08-34-20.mp3 Orkiestra Dęta ze Zdziłowic w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej (Poranek Dwójki)

 

8:50 W cyklu „Pod gołym niebem” Wielkopolski Park Etnograficzny

Festiwal Muzyki Mniejszości Etnicznych i Narodowych Rzeczypospolitej 2023 Festiwal Muzyki Mniejszości Etnicznych i Narodowych Rzeczypospolitej 2023
 • Milo Kurtis zaprosił na – siódmy już! – Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych
  Posłuchaj
  06:41 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_10_07-09-16-44.mp3 Festiwal Muzyki Mniejszości Etnicznych i Narodowych Rzeczypospolitej 2023 (Dwójka/Poranek Dwójki)

  To nie lada gratka dla miłośników muzyki etnicznej! Od poniedziałku rusza w Warszawie – siódmy już! – Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej. Wydarzenie promuje międzykulturowy muzyczny dialog, przedstawiając różnorodność muzyki tradycyjnej i jej wpływy na inne gatunki.

  - Nie zapominajmy o tym, że Polska była najbardziej tolerancyjnym krajem w Europie. Mimo przedstawiania jej w złym świetle przez samych Polaków, co mnie jako Greka, dziwi. Ale widzę tę różnorodność kultury i tę siłę – mówił Milo Kurtis.

  W tym roku festiwal skupia się na mniejszościach: ukraińskiej, białoruskiej i łemkowskiej ( nadto greckiej, ormiańskiej i żydowskij). Reprezentować je będą artyści zagraniczni, jak Toye Zillia, jak i polscy (Kapela ze Wsi Warszawa, Karolina Cicha) oraz zamieszkali w Polsce od lat (Daria Butskaya).

  - Współorganizatorem festiwalu jest Fundacja Edukacji Kulturalnej. Więc i jego zadaniem jest edukacja kulturalna – przyznał pomysłodawca festiwalu. – Przedstawiamy muzykę tradycyjną różnych mniejszość. Sam będąc muzykiem i interesując się polska muzyka tradycyjną na przestrzeni przeszło 50 lat, sam wiem co się dzieje i działo w polskiej muzyce. I ja wiem, choć wielu Polaków nie, że 80% narodu pochodzi z chłopstwa. Są tacy, którzy wstydzą się tego pochodzenia i tej muzyki. Przez to wielu nie poznaje tej muzyki.

  Dlaczego wg Kurtisa warto przedstawiać Polakom ich dziedzictwo? „Bo nie znają wielkości swojego narodu” – uśmiecha się nasz gość.

  Z całego bogactwa wielokulturowości muzycznej czerpie jeden z zespołów Milo Kurtisa Drum Freks. Wedle artysty, to muzyka nowa, niełatwa do zaszufladkowania – nie da się jej nazwać po prostu folkową, nie tradycyjną, nie jazzową.

  VII Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej rusza już w poniedziałek, 9.10, w warszawskim klubie Hybrydy. Potrwa do 11 października.

   

PLAYLISTA

 1. Joseph Achron La Romanesca, wyk. Yehudi Menuhin (skrzypce), Louis Persinger (fortepian) (3:37) (nagranie archiwalne z lat 1928-29)
 2. Kapela ze Wsi Warszawa Musiałaś Ty Dziewce
 3. Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert fortepianowy A-dur K. 488, II. Adagio, wyk. Dejan Lazić (fortepian), Bergen Philharmonic Orchestra, Jan Willem de Vriend (dyr.)
 4. Palani Vaughan and the Sunday Manoa Lei Onaona
 5. Antonio Vivaldi Koncert skrzypcowy F-dur RV. 289, III. Allegro, wyk. Giuliano Carmignola (skrzypce), Accademia dell’Annunciata, Riccardo Doni (dyr.)
 6. Erik Satie Gnossiennes, IV. Lent, wyk. Bertrand Chamayou (fortepian)
 7. N. Rajam Bhairavi Bhajan
 8. Louise Farrenc Uwertura nr 2 Es-dur op. 24, wyk. Insula Orchestra, Laurence Equilbey (dyr.)
 9. Jackson C. Frank Just Like Anything
 10. Giovanni Paisiello Koncert mandolinowy Es-dur, III. Allegretto, wyk. Avi Avital (mandolina), Il Giardino Armonico, Giovanni Antonini (dyr.)
 11. Hopeton Lewis Boom Shacka Lacka
 12. Kapela ze Wsi Warszawa Kujawiak Czart
 13. Edward Grieg Utwory liryczne op. 54, IV. Marsz trolli, wyk. Malmö Symphony Orchestra, Bjarte Engeset (dyr.)
 14. Pata Negra Bulerías de Juan el Camas
 15. Small Island Big Song & Monja Manitsindava Fafy Rano
 16. Kapela ze Wsi Warszawa Moja Dolo
 17. Katarzyna Zedel, Marta Urban-Burdalska, Marta Domachowska, Katarzyna Rosik i Karolina Ociepka Gołąbek
 18. Anna Kowalska, Marta Urban-Burdalska i Karolina Ociepka Hejduk
 19. Mieczysław Wajnberg Koncert wiolonczelowy c-moll op. 43, I. Adagio, wyk. Nicolas Altstaedt (wiolonczela), Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Michał Nesterowicz (dyr.) 

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 7.10.2023

Godzina emisji: 9.30