Bartłomiej Nizioł: w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu gra się świetnie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 11:00
- Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu to jedna z najlepszych, a może nawet najlepsza polska sala. Gra się w niej świetnie, wszystko brzmi selektywnie, ten dźwięk jest nośny i przepiękny. Znam inne wspaniałe polskie sale w Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, ale NFM jest najbardziej przyjazne skrzypcom - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł.
Bartłomiej Nizioł
Bartłomiej NiziołFoto: Dominik Gajda/PAP
  • W piątek, 6 października, Filharmonia Wrocławska oficjalnie rozpoczęła sezon 2023/2024.
  • W sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki zabrzmiały kompozycje Witolda Lutosławskiego, Johannesa Brahmsa i Stanisława Skrowaczewskiego.
  • Jednym z solistów był znakomity skrzypek i kameralista Bartłomiej Nizioł.

Bartłomiej Nizioł o Stanisławie Skrowaczewskim

Bartłomiej Nizioł mówił o swoim spotkaniu z dyrygentem Stanisławem Skrowaczewskim. - Zdarzyło się to ponad 20 lat temu. Miałem przyjemność grać pod batutą maestra w słynnej sali Tonhalle w Zurychu, przez siedem lat byłem koncertmistrzem tamtejszej orkiestry. Na pewno była to jedna z symfonii Brucknera, Stanisław Skrowaczewski był wspaniałym artystą i skromnym człowiekiem, wielką osobowością - wspominał.

Koncert potrójny - prawie poczwórny z klawesynem

Skrzypek we Wrocławiu wykonywał Koncert potrójny na skrzypce, klarnet i fortepian Stanisława Skrowaczewskiego. - Właściwie można dodać jeszcze klawesyn. Nie jest to koncert poczwórny, ale partia klawesynu jest niemal równoważna z tymi trzema głównymi instrumentami. To pięcioczęściowy utwór, bardzo ciekawie zorkiestrowany. Można w nim odkryć fascynację muzyką Bernsteina, jest sporo instrumentów perkusyjnych, bongosy. Sporo jest miejsc dla solistów, ale rzadko gramy wszyscy razem - opisywał artysta.

Czytaj też:

Narodowe Forum Muzyki najbardziej przyjazne skrzypcom

Zdaniem Bartłomieja Nizioła Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu to jedna z najlepszych, a może nawet najlepsza polska sala. - Gra się w niej świetnie, wszystko brzmi selektywnie, ten dźwięk jest nośny i przepiękny. Znam inne wspaniałe polskie sale w Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, ale NFM jest najbardziej przyjazne skrzypcom - podkreślił.


Posłuchaj
06:40 2023_10_09 08_20_04_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Bartłomiej Nizioł: w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu gra się świetnie (Poranek Dwójki)

Feliks Janiewicz i jego pierwszy polski koncert skrzypcowy

Gość Dwójki mówił również o swoich najbliższych planach artystycznych. - Przygotowuję kolejny projekt, którego celem jest popularyzacja nieznanego szerzej polskiego kompozytora Feliksa Janiewicza. Był znakomitym skrzypkiem, napisał pierwszy polski koncert skrzypcowy, jest autorem pięciu takich utworów. Wszystkie koncerty skrzypcowe Janiewicza z wrocławską orkiestrą barokową to mój solistyczny debiut na strunach jelitowych. Zagram na jednym z dwóch instrumentów Feliksa Janiewicza, chciałbym, aby to było jak najbardziej autentyczne - zaznaczył Bartłomiej Nizioł.

[Filharmonia Narodowa - YouTube]

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Bartłomiej Nizioł (skrzypek, kameralista)

Data emisji: 9.10.2023

Godzina emisji: 8.20

Materiał wyemitowano w "Poranku Dwójki".

mo/pg

Czytaj także

Bartłomiej Nizioł: grunt to dobra organizacja pracy

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 18:58
- Nie wyobrażam sobie wyłącznie koncertowania i podróżowania, spędzania czasu w hotelach, na dworcach i lotniskach. Stąd mój wybór stałej pracy w operze w Zurychu - mówił w Dwójce znakomity skrzypek Bartłomiej Nizioł.
rozwiń zwiń