BBC Proms 2023. Bomsori Kim: czuję, że to nadal początek mojej kariery

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 09:20
- Czuję, że cały czas jestem na początku, ponieważ nadal występuję po raz pierwszy w wielu bardzo ważnych miejscach, takich jak Londyn - to mój debiut na Promsach. We wrześniu będę miała swój pierwszy koncert w Paryżu. W tym sezonie debiutowałam też w wielu innych krajach, np. w Norwegii, kilka tygodni temu w Bergen - mówiła w Dwójce południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim.
Bomsori Kim (w środku)
Bomsori Kim (w środku)Foto: Xinhua/Zuma Press/Forum

Koncert Brucha podczas debiutu w Londynie

W poniedziałek (17.07) Bomsori Kim wystąpiła na festiwalu BBC Proms. Wraz z orkiestrą BBC Philharmonic pod dyrekcją Anji Bihlmaier wykonała w londyńskiej Royal Albert Hall Koncert skrzypcowy nr 1 g-moll Maxa Brucha. Był to dla niej debiut na słynnych Promsach.

- Wykonywałam ten koncert wiele razy w zeszłym roku z New York Philharmonic. Występowaliśmy w Central Parku, w wielu innych parkach i na kilku festiwalach i myślałam przed tym, że to może być wyzwanie: grać ten sam utwór jeszcze raz z tą samą orkiestrą, ale było zupełnie odwrotnie! Dzięki temu czerpaliśmy z tego coraz więcej radości. Przez ten czas mieliśmy okazję, aby się lepiej poznać i znaleźć coś nowego w naszych poprzednich występach. To mój londyński debiut i mam nadzieję, że publiczność będzie cieszyć się tym koncertem - wyznała skrzypaczka przed występem.

Polska bliska sercu

W 2016 roku Bomsori Kim zajęła drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Od tamtej pory czuje ona silną więź z Polską. - Myślę, że moją misją jest odkrywanie nowych rzeczy i prezentowanie publiczności twórczości nowych kompozytorów, zwłaszcza w Korei. Wykonuję np. wiele utworów polskich kompozytorów. Cieszę się, że mogę dzielić się z publicznością dziełami takich kompozytorów, jak Grażyna Bacewicz, Karol Szymanowski czy Ignacy Paderewski - podkreślała.

Południowokoreańska artystka ponownie odwiedzi nasz kraj przy okazji przyszłorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa". - Wystąpię razem z koreańską orkiestrą. Jestem z tego powodu bardzo podekscytowana, ponieważ, można powiedzieć, zabiorę na festiwal osoby z moich rodzinnych stron i razem będziemy występować na najbardziej prestiżowej estradzie w Polsce - mówiła z radością Bomsori Kim.

Posłuchaj
16:13 Dwójka Letnia promenada bomsori 17.07.2023.mp3 Bomsori Kim przed debiutem na festiwalu BBC Proms (Letnia promenada/Dwójka) 

Przed występem w Warszawie skrzypaczka, jak zdradziła w rozmowie, wystąpi także w innych miejscach Polski, m.in. w Łodzi.

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Gość: Bomsori Kim (skrzypaczka)

Data emisji: 17.07.2023

Godz. emisji: 21.20

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

pg

Czytaj także

David Pickard o BBC Proms: tradycja jest częścią naszego świata

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 21:30
- Ten rok jest dla nas szczególną rocznicą, ponieważ jest to jubileusz samego BBC, które obchodzi swoje setne urodziny. Historia zawiązania relacji między BBC a Proms jest więc niejako powrotem do własnych początków w 1927 roku - mówił w Programie 2 Polskiego Radia David Pickard, dyrektor artystyczny BBC Proms.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Petroc Trelawny: BBC Proms to doskonałe połączenie tradycji z nowymi ideami

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 21:25
- Pomysł BBC Proms sięga aż roku 1895, jesteśmy częścią naprawdę wiekowej tradycji, która ma już ponad 125 lat. Pierwsza noc Festiwalu BBC Proms jest transmitowana nie tylko w Polsce, ale także na terenie całej Wielkiej Brytanii, na Łotwie, na Litwie, w Portugalii, we Włoszech i jeszcze przynajmniej kilku innych krajach. Wszystko oczywiście dzięki zrzeszeniu w Europejskiej Unii Nadawców - mówił w Dwójce Petroc Trelawny, dziennikarz radia BBC 3.
rozwiń zwiń