Grzegorz Tarwid: "Flowers" nagrywaliśmy na magnetofonie szpulowym

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 13:00
- Ja byłem liderem, jeśli chodzi o warstwę kompozycyjną, a Albert Karch pomógł przy realizacji tego nagrania. To on zainspirował mnie do decyzji, żeby nagrywać to u Piotra Zabrodzkiego na Pasterskiej. To studio jest o tyle ciekawe, że Piotrek, pianista, jest też od wielu lat kolekcjonerem starego sprzętu nagraniowego i nagrywaliśmy tę płytę na magnetofonie szpulowym. Dlatego ona brzmi tak niesamowicie - mówił w Dwójce pianista Grzegorz Tarwid o swojej nowej płycie pt. "Flowers".
Pianista Grzegorz Tarwid - jeden z najważniejszych artystów młodego pokolenia polskiego jazzu
Pianista Grzegorz Tarwid - jeden z najważniejszych artystów młodego pokolenia polskiego jazzuFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • Pianista jazzowy Grzegorz Tarwid wydał właśnie autorską płytę "Flowers".
  • W nagraniach towarzyszyli mu Albert Karch na perkusji i Max Mucha na kontrabasie, muzycy stworzyli Grzegorz Tarwid Trio.
  • Płyta ukazała się nakładem portugalskiej wytwórni Clean Feed, jednej z najbardziej prestiżowych w Europie.

W ponury jesienny poranek pianista jazzowy Grzegorz Tarwid przyszedł do studia Dwójki z... "kwiatami"! Właśnie dziś (20.10) ukazuje się płyta z jego autorskimi kompozycjami zatytułowana "Flowers".

Grzegorz Tarwid Trio

Do nagrania płyty Grzegorz Tarwid zaprosił muzyków, z którymi współpracował już wcześniej, ale w innych składach. Tak powstało Grzegorz Tarwid Trio, które współtworzą Albert Karch na perkusji i Max Mucha na kontrabasie.

Albert Karch jest również - obok Grzegorza Tarwida - współproducentem płyty. - Ja byłem liderem, jeśli chodzi o warstwę kompozycyjną, a Albert pomógł przy realizacji tego nagrania. To on zainspirował mnie do decyzji, żeby nagrywać to u Piotra Zabrodzkiego na Pasterskiej. To studio jest o tyle ciekawe, że Piotrek, pianista, jest też od wielu lat kolekcjonerem starego sprzętu nagraniowego i nagrywaliśmy tę płytę na magnetofonie szpulowym. Dlatego ona brzmi tak niesamowicie - opowiadał nasz gość. I dodał, że również Albert Karch odpowiada za brzmienie płyty, gdyż podejmował decyzje o dodaniu niektórych efektów.

Z kolei z drugim współtwórcą płyty, Maxem Muchą, Grzegorza Tarwida związała także przyjaźń pozazawodowa. - Połączyło nas poczucie humoru i wrażliwość w mówieniu o kulturze, o sztuce.

Czytaj także:

Grzegorz Tarwid w europejskiej lidze jazzu

Grzegorz Tarwid to młody wiekiem, ale już doświadczony pianista jazzowy, artysta jest członkiem wielu kluczowych zespołów, które piszą współczesną historię muzyki improwizowanej w naszym kraju (m.in. Marek Pospieszalski Oktet czy Istnienia Poszczególne Tomasza Dąbrowskiego).

Płyta "Flowers" ukazuje się nakładem portugalskiej wytwórni Clean Feed. Wejście młodego artysty do grona muzyków tworzących katalog jednej z najważniejszych wytwórni w Europie to duże wyróżnienie.


Posłuchaj
20:03 2023_10_20 09_29_33_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Grzegorz Tarwid w dniu premiery o albumie "Flowers" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Grzegorz Tarwid (pianista jazzowy)

Data emisji: 20.10.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc