International Opera Awards. Andrzej Filończyk i Teatr Wielki w Poznaniu wśród nagrodzonych! [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 09:37
International Opera Awards, czyli najważniejsze nagrody świata opery, zostały przyznane w czwartek (9.11) w Warszawie. - Cieszyć się tym, co się ma, i trzymać najwyższy poziom, który można prezentować. Nieważne, czy to spektakl, czy próba z orkiestrą, z fortepianem czy z samym reżyserem - mówił w Dwójce baryton Andrzej Filończyk, zwycięzca w kategorii "młody śpiewak roku". Statuetkę otrzymał też spektakl "Jawnuta" Stanisława Moniuszki z Teatru Wielkiego w Poznaniu ("dzieło odkryte na nowo").
Operowe kreacje Andrzeja Filończyka podziwiać można m.in. w Operze Paryskiej czy londyńskiej Royal Opera House, a także w teatrach w Zurychu, Monachium, Rzymie i Toronto
Operowe kreacje Andrzeja Filończyka podziwiać można m.in. w Operze Paryskiej czy londyńskiej Royal Opera House, a także w teatrach w Zurychu, Monachium, Rzymie i TorontoFoto: Sergei Savostyanov/TASS/Forum
  • International Opera Awards, zwane też "Operowymi Oscarami", przyznawane są od 2012 roku przez najważniejszy magazyn operowy na świecie "Opera".
  • Celem nagród jest docenianie sukcesów, tworzenie stypendiów dla utalentowanych artystów i podnoszenie rangi opery.
  • Uroczysta gala w tym roku po raz pierwszy odbyła się w Polsce, w warszawskiej siedzibie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

W czwartkowy wieczór (9.11) odbyła się uroczysta gala International Opera Awards. Finaliści reprezentowali 26 krajów świata. W tym gronie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej spotkali się artyści, zespoły i przedsięwzięcia nie tylko z Europy i Ameryki Północnej, ale też Demokratycznej Republiki Konga, Gwatemali, Australii, Korei Południowej czy RPA.

International Opera Awards - dwie statuetki zostają w Polsce

Spośród dwudziestu nagród dwie trafiły w ręce Polaków. W kategorii "młody śpiewak roku" wygrał baryton Andrzej Filończyk, a w kategorii "dzieło odkryte na nowo" wyróżniono spektakl "Jawnuta" Stanisława Moniuszki z Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Nagrodę odebrała Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektor instytucji: - Jest to historia niezwykłej miłości, która jest w stanie pokonać najmocniejsze uprzedzenia społeczne, ale jednocześnie jest esencją mezaliansu. Mamy tu bowiem miłość między Romką a Polakiem, czyli ma absolutnie niewielkie szanse na to, żeby się spełnić. Cała historia rozgrywa się na tle bardzo poważnych tematów związanych ze społecznością romską - przybliża treść opery szefowa poznańskiej sceny.

Pozostali nagrodzeni

Za najlepszego dyrygenta uznano Antonia Pappano. Najlepszym reżyserem okazał się Barrie Kosky. Za całokształt osiągnięć artystycznych uhonorowano Marilyn Horne, a za scenografię - Lizzie Clachan. Nagrodę w kategorii "równe szanse i wpływ społeczny" przyznano teatrowi La Monnaie De Munt. Najlepszym festiwalem okrzyknięto Festival d'Aix-en-Provence, zaś wyróżnienie dla wybitnego lidera otrzymał Stéphane Lissner.

Statuetkę dla najlepszej śpiewaczki odebrała Aigul Akhmetshina, a tytuł najlepszego śpiewaka przypadł Michaelowi Spyresowi. W kategorii "inscenizacja roku" doceniono "Wojnę i pokój" z Bayerische Staatsoper w Monachium, do której powędrował również tytuł teatru operowego roku. W kategorii mecenat wyróżniono Fundację Sullivana. Za zrównoważony rozwój wyróżniono zaś Holenderską Operę Narodową. Statuetka dla najlepszej prapremiery przypadła "Folwarkowi zwierzęcemu" z tej samej opery.


Posłuchaj
07:06 Poranek Dwójki gala 10.11.2023.mp3 Relacja z uroczystej gali International Opera Awards w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (Poranek Dwójki) 

Czytelnicy magazynu "Opera" przyznali nagrodę Nadine Sierze. W kategorii "nagranie (pełne dzieło operowe)" bezkonkurencyjne okazało się "Il proscritto" z Opery Rara. Tymczasem w kategorii "nagranie (recital solowy) zwyciężyło" "French Bel Canto Arias" Lisette Oropesy.


Źródło: YouTube OperaVision

Prestiż International Opera Awards

International Opera Awards to niezwykle prestiżowe nagrody przyznawane od 2012 roku przez najważniejszy magazyn operowy na świecie "Opera". W latach ubiegłych wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: dyrektor TW-ON Waldemar Dąbrowski (w kategorii "leadership"), dyrektor artystyczny TW-ON Mariusz Treliński, a także warszawska produkcja "Goplany" Władysława Żeleńskiego (w kategorii "dzieło odkryte na nowo").

Znamy wszystkich zwycięzców International Opera Awards 2023:

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Renata Borowska-Juszczyńska (dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu), Andrzej Filończyk (śpiewak)

Data emisji: 10.11.2023

Godz. emisji: 7.20

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

pg

reklama

Czytaj także

Gala International Opera Awards w Warszawie. To "Operowe Oscary"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 19:00
- Wszystko będzie się działo w aurze promocji zarówno wybitnych postaci świata opery, jak i niezwykłych osiągnięć w dziedzinie wokalistyki i sztuki chóralnej, kreacji poszczególnych przedsięwzięć czy przede wszystkim premier operowych - mówił Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie trwa właśnie gala International Opera Awards.
rozwiń zwiń