Jerzy Illg: Rok Miłosza będzie pełny wspaniałych wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 11:18
- Festiwal Miłosza zacznie się 30 czerwca i potrwa prawie tydzień. Wznawiamy dwa tomy ważnych esejów ze znakomitymi rekomendacjami. Wstęp do "Ziemi Ulro" napisała Olga Tokarczuk, a do "Zniewolonego umysłu" Timothy Snyder. Będzie też interesująca książka "Czesław Miłosz: A California Life" Cynthii Haven, badaczki z zachodniego wybrzeża USA, która popularyzuje wiedzę o Miłoszu od lat - mówił w Dwójce Jerzy Illg, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak" o planach obchodów Roku Miłosza.
Wizyta Czesława Miłosza w Polsce w dniach 5-19 czerwca 1981 r. Nowogród, 15.06.1981
Wizyta Czesława Miłosza w Polsce w dniach 5-19 czerwca 1981 r. Nowogród, 15.06.1981Foto: Tomasz Abramowicz/PAP
  • Uznając zasługi Czesława Miłosza w kształtowaniu polskiej literatury, języka, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił - w dwudziestą rocznicę śmierci poety - rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.
  • Jerzy Illg - filolog, publicysta, krytyk literacki i wydawca, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak" był gościem Dwójki.
  • Opowiedział o wydarzeniach zaplanowanych w ramach obchodów Roku Miłosza.

Czesław Miłosz - wznowienia ważnych esejów

Czesław Miłosz wybrał Kraków na miejsce zamieszkania po powrocie z USA do Polski. To miasto w sposób szczególny przygotowuje się na obchody Roku Miłosza. O publikacjach Wydawnictwa "Znak" opowiedział w Dwójce Jerzy Illg, jego redaktor naczelny. - Przede wszystkim wznawiamy dwa tomy ważnych esejów ze znakomitymi rekomendacjami. Wstęp do "Ziemi Ulro" napisała Olga Tokarczuk, a do "Zniewolonego umysłu" Timothy Snyder - mówił. 

CZESŁAW MIŁOSZ - SERWIS SPECJALNY>>>

Festiwal Miłosza od 30 czerwca przez tydzień

- Poza tym ukaże się "Zmyślenie albo wielki sen", dwujęzyczny, polsko-angielski wybór wierszy przygotowany przeze mnie. Będzie też bardzo interesująca książka "Czesław Miłosz: A California Life". To książka Cynthii Haven, badaczki z zachodniego wybrzeża USA, która popularyzuje wiedzę o Miłoszu od lat. Wydawała już wspomnienia o nim, spotykała się z nim w Kalifornii. Pragniemy zaprosić ją na promocję tej książki podczas Festiwalu Miłosza na początku lipca. Wygłosi wykład inaugurujący festiwal, który zacznie się 30 czerwca i potrwa prawie tydzień - zapowiedział.


Posłuchaj
08:00 2024_02_22 08_37_48_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Jerzy Illg: Rok Miłosza będzie pełny wielu wspaniałych wydarzeń (Poranek Dwójki)

 

Rok Miłosza na innych festiwalach literackich

Mówił również o innych wydarzeniach. - Planujemy, podobnie jak w przypadku Wisławy Szymborskiej, wznowienie kolekcjonerskiej serii tomików wierszy Miłosza, zaczynając od "Ocalenia" z 1945 roku. Olga Tokarczuk obiecała, że Miłosz będzie obecny na Festiwalu Góry Literatury. Podobnie ma być na "Granatowych Górach", festiwalu Jerzego Pilcha, który poświęcił Miłoszowi kilka swoich wspaniałych tekstów - powiedział Jerzy Illg.

Świadek największych wydarzeń minionego stulecia

W uchwale Senatu RP przypomniano, że Miłosz był "świadkiem największych wydarzeń minionego stulecia: I wojny światowej, rewolucji w Rosji, odzyskania przez Polskę niepodległości, społecznych i narodowościowych przemian w II Rzeczypospolitej, apokalipsy na ulicach okupowanej Warszawy, Holokaustu i starcia dwóch totalitaryzmów, emigracji w świecie podzielonym żelazną kurtyną, upadku sowieckiego imperium i budowy demokracji".

Czytaj też:

Literacki Nobel dla Czesława Miłosza w 1980 roku

Jak podkreślono, te wydarzenia odcisnęły swoje piętno na postrzeganiu przez niego powojennego świata i "wpłynęły na uniwersalny wymiar jego twórczości, co w 1980 roku znalazło najwyższe uznanie Komitetu Noblowskiego".

Laureat literackiego Nobla z 1980 roku, poeta, prozaik i eseista Czesław Miłosz, autor m.in. "Zniewolonego umysłu", "Rodzinnej Europy", "Pieska przydrożnego" i "Traktatu moralnego" zmarł w Krakowie 14 sierpnia 2004 roku.

***

Przygotowała: Dorota Gacek

Gość: Jerzy Illg (filolog, publicysta, krytyk literacki i wydawca, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak")

Data emisji: 22.02.2024

Godzina emisji: 9.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo/mgc/wmkor

Czytaj także

Czesław Miłosz nieznany

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 11:00
W środę 14 sierpnia przypadała 15. rocznica śmierci Laureata Literackiej Nagrody Nobla z roku 1980. W Bibliotece Narodowej znalazło się archiwum poety zawierające m.in. jego notatniki, rękopisy, listy, fotografie, przedmioty osobiste. W "Strefie literatury" dowiedzieliśmy się, jakiego Miłosza poznajemy dzięki tym dokumentom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Miłosz. Ogrodnik polskiej poezji

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 20:00
"W całej tradycji kultury polskiej jest dużo dziecięcej, czarującej ufności, optymistycznego stosunku do świata, aprobaty, afirmacji. Uważam życie za zachwycające, ale łączy się to u mnie z bardzo głębokim pesymizmem" - w Programie 2 Polskiego Radia słuchaliśmy archiwalnych wywiadów z Czesławem Miłoszem i wspomnień bliskich mu osób.
rozwiń zwiń