REKLAMA

69. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 18:00
Porozmawiamy w Dwójce o książce "Kazik Ratajzer. Bohater z cienia".
Audio
Pomnik bohaterów getta w Warszawie
Pomnik bohaterów getta w WarszawieFoto: wikipedia/Paweł Drozd, domena publiczna

W czwartkowym "Poranku Dwójki", w dniu 69. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, naszymi gośćmi byli Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, autorzy książki "Kazik Ratajzer. Bohater z cienia". Losy Kazika Ratajzera (Simchy Rotema) mogłyby stać się kanwą powieści sensacyjnej lub filmu, bo jego historia ma uniwersalny charakter. To opowieść o człowieku, który zawsze stał po stronie słabszych. Opowieść o człowieku, który pięknie potrafi mówić o Polsce i o zaangażowaniu Polaków w obronę Żydów, ale który kocha Izrael. Niezwykła jest ta jego miłość do obu ojczyzn.
Urodzony na warszawskim Czerniakowie, mając lat siedemnaście wstępuje do Żydowskiej Organizacji Bojowej w warszawskim getcie i walczy w powstaniu. Wysłany na aryjską stronę z misją przygotowania ewakuacji pozostałych przy życiu powstańców, organizuje ją praktycznie sam. W brawurowej akcji wyprowadza kanałami prawie trzydziestu przyjaciół, ratując im życie. W sierpniu 1944 roku walczy w Powstaniu Warszawskim, po zakończeniu wojny dołącza do grupy ocalałych Żydów, którzy postanawiają zemścić się na przebywających w alianckich obozach esesmanach. W ostatniej chwili odstępują od planu - może i na szczęście, przyznaje dziś Kazik. On sam wyjeżdża do powstającego właśnie państwa Izrael i uczestniczy w kolejnych wojnach, które ten młody kraj toczy z sąsiadami o swoje przetrwanie…

W adycji połaczyliśmy się także z  Tomaszem Szachowskim, który relacjonował festiwal "Jazz nad Odrą".

Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy, piosenka z rekomendacją  a w tym tygodniu piosenki rekomenduje muzyk i kompozytor Henryk Miśkiewicz. Nie zabraknie też płyty tygodnia a jest nią płyta: "Brzmienia lat 30." - kolejne spotkanie jazzowego pianisty Stefano Bollaniego z orkiestrą lipskiego Gewandhausu, którą prowadzi Riccardo Chailly.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

19 kwietnia (czwartek)Czytaj także

Tych bohaterów getta skazano na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 17:39
W Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą pamięci dowódcy Żydowskiego Związku Wojskowego Pawła Frenkla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejna debata z cyklu "Warszawa dwóch powstań"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 12:30
W 69. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na debatę pt. "Jedno miasto – dwa powstania. Wspólna pamięć?"
rozwiń zwiń