REKLAMA

"Marzę o nagraniu wszystkich mazurków Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 08:53
Najpierw jednak do rąk melomanów trafi płyta z polonezami polskiego kompozytora, które Rafał Blechacz nagra dla wytwórni Deutsche Grammophon.
Audio
  • Rafał Blechacz opowiada o koncertach, nowej płycie i swoich marzeniach. (PR, 17.12.2012)
Fragment okładki płyty Debussy  Szymanowski, która ukazała się nakładem Deutsche Grammophon
Fragment okładki płyty "Debussy – Szymanowski", która ukazała się nakładem Deutsche GrammophonFoto: mat.promocyjne

Zwycięzca XV. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego rozpoczął w Lucernie 3 miesięczne turnee. Jego występy w Europie są zdominowane prze koncerty z towarzyszeniem orkiestry podczas których muzycy prezentują II koncert Ludwiga van Beethovena. W azjatyckiej części trasy koncertowej dominować będą występy recitalowe.

- Wielką radością są dla mnie występy z nowymi orkiestrami i prezentowanie naszych interpretacji. Ważne, żeby dopasować się muzycznie, żeby dyrygent i solista oddychali  tym samym powietrzem, tą samą frazą. Wtedy cała interpretacja jest bardzo naturalna - opowiadał Rafał Blechacz w rozmowie z Krystyną Nurczyk.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w serwisie moje.polskieradio.pl >>>

Zapytany o swoją metodę interpretacji muzyk podkreślił, że nasze emocje są uzależnione od tego, co jest zawarte w utworze, trzeba słuchać swojej intuicji, ale konieczne jest również poszerzanie swoich wiadomości teoretycznych. - Zwłaszcza kiedy gra się utwory klasyczne: sonaty Haydna, Mozarta Beethovena trzeba wiedzieć, co to jest ten styl klasyczny, styl wiedeński. Trzeba trochę poszperać, postudiować i słuchać swojego serca, być naturalnym w tym co się robi, bo publiczność wyczuje sztuczność w interpretacji  - ocenia pianista.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Czytaj także

Spotkanie z Rafałem Blechaczem

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 13:37
Rozmowa z wybitnym pianistą oraz prezentacja Kinomuzeum (Sztuki Nowoczesnej) w Warszawie
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Blechacz i jego wizja Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 16:00
Nowa płyta Rafała Blechacza zawiera utwory Debussy'ego i Szymanowskiego. O tym nagraniu w Dwójce dyskutowali Kacper Miklaszewski i Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

30 lat bez mistrza. Tydzień z muzyką Rubinsteina

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 14:00
20 grudnia mija 30 lat od śmierci Artura Rubinsteina, jednego z najwspanialszych pianistów wszech czasów. Rocznicę będziemy w Dwójce obchodzić przez cały najbliższy tydzień.
rozwiń zwiń