Prof. Jerzy Bralczyk: zdrobnienia smakują lepiej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 17:00
- Śledzik z cebulką smakuje lepiej niż śledź z cebulą. Tak samo ozorek. Ozór nie brzmi już tak apetycznie, a jęzora nie wziąłbym nawet do ust - mówił wybitny językoznawca, który w Dwójce opowiadał o swojej nowej książce pt. "Jeść!!!".
Audio
  • Prof. Jerzy Bralczyk: zdrobnienia smakują lepiej (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
prof. Jerzy Bralczyk
prof. Jerzy Bralczyk Foto: Łukasz Kowalski/PR2

W pięknie ilustrowanym leksykonie prof. Jerzy Bralczyk, omówił sto osiemdziesiąt jeden "smacznych słów". Są to w większości nazwy apetycznie brzmiących potraw, pozostałe służą jedzeniu lub się z nim kojarzą.

W rozmowie z Hanną Marią Gizą językoznawca zauważał, że smak jest trudny do opisywania, ale mamy na szczęście pewien rodzaj intuicji, która pozwala nam w słowa włożyć emocje i te emocje mogą być już bliskie naszym odczuciom: - Na przykład kiedy powiem, że coś jest "chrrupiące”, to z tym podwójnym "r" na pewno będzie bardziej apetyczne niż bez niego - wyjaśniał.

Wiele ze słów, których używamy do opisywania jedzenia wywodzi się z obcych języków. Słowa ta przychodzą do nas wraz z potrawami z różnych kuchni świata. - Nazw jedzenia się nie spolszcza. Gdybyśmy potrawie włoskiej, francuskiej czy japońskiej nadali polską nazwę, to coś byśmy jej odebrali. Ona musi być do nas sprowadzona i przyjęta razem z nazwą. Sushi nazwane po polsku straciłoby wiele, nie byłoby tak modne, nie byłoby traktowane jako oznaka prestiżu - wyjaśniał profesor.

Co ciekawe nazwa uznawanego za tradycyjną polską potrawę bigosu wywodzi się z języka niemieckiego... Więcej na ten temat - w nagraniu audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".

Do słuchania zaprasza Hanna Maria Giza.

bch, pg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Bralczyk: pan Wołodyjowski niczym Kubuś Puchatek

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
W audycji "O literaturze nie całkiem poważnie" zastanawialiśmy się, czy Sienkiewiczowska "Trylogia" jest nadal aktualna. O wartość dzieła spierali się prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jerzy Bralczyk: za językiem kryje się cały świat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 14:00
Trzej językoznawcy: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek i prof. Andrzej Markowski, znani popularyzatorzy kultury języka polskiego, postanowili stworzyć książkę, w której czuje się miłość, przywiązanie i ogromny szacunek do niego. Tak powstała publikacja "Wszystko zależy od przyimka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka na talerzu, czyli rzecz o związkach jedzenia z władzą

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 15:00
- W polityce uprawianej na skalę kontynentalną kwestia substancji takich jak: cukier, tłuszcz czy sól - jest równie ważna jak cena gazu importowanego z Rosji - mówił w Dwójce dziennikarz Paweł Bravo, który wspólnie z Łukaszem Modelskim opowiadał o przenikaniu się świata kuchni i gabinetów politycznych.
rozwiń zwiń