Davies: stan wojenny w Polsce był majstersztykiem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 16:30
- To najdoskonalszy zamach wojskowy w historii nowożytnej Europy. Z praktycznego punktu widzenia dobrze, że się udał - oceniał w Dwójce Norman Davies.
Audio
  • - Wprowadzenie stanu wojennego było majstersztykiem - uważa brytyjski historyk Norman Davies. (PR, 13.12.2014)
Od chwili wprowadzenia stanu wojennego - od 13.12.1981- przez parę tygodni dziennik TV nadawany był ze studia w jednostce wojskowej przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Prezenterzy przebrani w wojskowe mundury czytali komunikaty WRON
Od chwili wprowadzenia stanu wojennego - od 13.12.1981- przez parę tygodni dziennik TV nadawany był ze studia w jednostce wojskowej przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Prezenterzy przebrani w wojskowe mundury czytali komunikaty WRONFoto: PAP/Tadeusz Zagoździński

Zdaniem brytyjskiego historyka stan wojenny w Polsce został w Polsce wprowadzony w sposób doskonały technicznie. - Akcje militarne często powodują anarchię, w tym wypadku władzy udało się opanować kraj 40 milionów ludzi, powodując śmierć około 10 osób. To jest cud - podkreślał gość Hanny Marii Gizy.
Serwis specjalny: stan wojenny>>>

Norman Davies jako kontrprzykład podawał zamach majowy z roku 1926, który ograniczające się jedynie do obszaru Warszawy spowodował śmierć 400 osób. - W 1981 roku akcja przebiegła w miarę spokojnie dzięki temu, że zwykli żołnierze nie widzieli w narodzie wroga - tłumaczył Norman Davies.
Jego zdaniem, z praktycznych względów, stan wojenny był dla Polski wyborem mniejszego zła. - Nie mam wątpliwości, że jeśli stan wojenny by się Jaruzelskiemu nie udał, to Rosjanie interweniowaliby...

Norman
Norman Davies i Hanna Maria Giza. Fot. Wydawnictwo Znak Horyzont

***
Tytuł audycji:
Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

 

Prowadzenie: Hanna Maria Giza
Gość: Norman Davies
Data emisji: 13.12.2014
Godzina emisji: 16.00

bch/kul

Czytaj także

Zdjęcie jak symbol stanu wojennego. Chris Niedenthal - mag utrwalania chwil

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 02:55
Wóz opancerzony przed kinem Moskwa w Warszawie w okresie stanu wojennego to jedno ze zdjęć, które przeszło do historii. Tę fotografię zrobił Chris Niedenthal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

13 grudnia minuta po minucie, czyli "Noc generała"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 10:39
Do rąk czytelników trafiło wznowione wydanie książki opisującej okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jej autorem jest Gabriel Mérétik, francuski dziennikarz i pomysłodawca Trójkowej audycji "MiniMax".
rozwiń zwiń