X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Apokryfy to nie herezje

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 08:00
- Pora skończyć z tym XIX-wiecznym przesądem. W apokryfach jest mnóstwo głupstw, ale niewiele herezji - powiedział teolog prof. Michał Wojciechowski.
Audio
  • Apokryfy to nie herezje (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Giotto - Zwiastowanie św. Annie. To jeden z wielu przykładów apokryficznych treści (w tym wypadku pochodzących z Protoewangelii Jakuba opowiadającej o pochodzeniu Matki Bożej) w kanonicznych arcydziełach sztuki chrześcijańskiej. Inny to... popularne wciąż kolędy
Giotto - "Zwiastowanie św. Annie". To jeden z wielu przykładów apokryficznych treści (w tym wypadku pochodzących z Protoewangelii Jakuba opowiadającej o pochodzeniu Matki Bożej) w kanonicznych arcydziełach sztuki chrześcijańskiej. Inny to... popularne wciąż kolędyFoto: wikipedia, domena publiczna

- Nieliczne ewangelie apokryficzne stworzyli manichejczycy czy gnostycy - podkreślił drugi gość Hanny Marii Gizy ks. prof. Marek Starowieyski. - Ich autorzy to zwykle ludzie pobożni, tylko ze słabą głową - dodał prof. Wojciechowski.

Prof.
Prof. Michał Wojciechowski, fot. Grzegorz Śledź / PR2

 

Czym zatem - poza kompetencjami autorów - apokryfy różnią się od kanonicznych Ewangelii? Przede wszystkim pisane było o wiele później, przez osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z Chrystusem. - Z kolei z literackiego punktu widzenia to są popularne starożytne nowelki. Ewangelie reprezentują raczej gatunek biografii - dodał prof. Wojciechowski. A ks. prof. Starowieyski podkreślił, że apokryficzna cudowność - zamiana glinianych ptaszków w żywe albo nieprzychylnych małemu Jezusowi osób w… świnie - nie reprezentuje raczej ducha Ewangelii.

Ks.
Ks. prof. Marek Starowieyski, fot. Grzegorz Śledź / PR2

A czy apokryfy wciąż powstają? I czy ich autorami mogą być autystyczne dzieci?

 

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: ks. prof. Marek Starowieyski, prof. Michał Wojciechowski (teologowie)

Data emisji: 6.12.2014

Godzina emisji: 16.00

mm, ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Całun Turyński i jego tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 07:00
Dla chrześcijan Całun Turyński jest relikwią i potwierdzeniem słów zapisanych na kartach Ewangelii, dla niewierzących kawałkiem płótna, na którym pojawia się jakieś malowidło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święty z Asyżu – kochany i szanowany nie tylko przez katolików

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 06:00
- Święty Franciszek z Asyżu w średniowieczu był niekwestionowanym autorytetem i ulubieńcem wiernych, choć nie tylko chrześcijan, bo dotarł do krajów islamu, gdzie głosił Ewangelię i zyskał uznanie. To był pierwszy człowiek otwarty na dialog między religijny - mówił ksiądz Henryk Małecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwy klejnot wiary i sztuki. Prezentacja Biblii Jubileuszowej

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 15:00
27 października w Warszawie, w obecności prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka, zaprezentowana została Biblia Jubileuszowa. Dzieło jest stylizowane na powstałą 600 lat temu Biblię gnieźnieńską.
rozwiń zwiń