Apokryfy to nie herezje

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 08:00
- Pora skończyć z tym XIX-wiecznym przesądem. W apokryfach jest mnóstwo głupstw, ale niewiele herezji - powiedział teolog prof. Michał Wojciechowski.
Audio
  • Apokryfy to nie herezje (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Giotto - Zwiastowanie św. Annie. To jeden z wielu przykładów apokryficznych treści (w tym wypadku pochodzących z Protoewangelii Jakuba opowiadającej o pochodzeniu Matki Bożej) w kanonicznych arcydziełach sztuki chrześcijańskiej. Inny to... popularne wciąż kolędy
Giotto - "Zwiastowanie św. Annie". To jeden z wielu przykładów apokryficznych treści (w tym wypadku pochodzących z Protoewangelii Jakuba opowiadającej o pochodzeniu Matki Bożej) w kanonicznych arcydziełach sztuki chrześcijańskiej. Inny to... popularne wciąż kolędyFoto: wikipedia, domena publiczna

- Nieliczne ewangelie apokryficzne stworzyli manichejczycy czy gnostycy - podkreślił drugi gość Hanny Marii Gizy ks. prof. Marek Starowieyski. - Ich autorzy to zwykle ludzie pobożni, tylko ze słabą głową - dodał prof. Wojciechowski.

Prof.
Prof. Michał Wojciechowski, fot. Grzegorz Śledź / PR2

 

Czym zatem - poza kompetencjami autorów - apokryfy różnią się od kanonicznych Ewangelii? Przede wszystkim pisane było o wiele później, przez osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z Chrystusem. - Z kolei z literackiego punktu widzenia to są popularne starożytne nowelki. Ewangelie reprezentują raczej gatunek biografii - dodał prof. Wojciechowski. A ks. prof. Starowieyski podkreślił, że apokryficzna cudowność - zamiana glinianych ptaszków w żywe albo nieprzychylnych małemu Jezusowi osób w… świnie - nie reprezentuje raczej ducha Ewangelii.

Ks.
Ks. prof. Marek Starowieyski, fot. Grzegorz Śledź / PR2

A czy apokryfy wciąż powstają? I czy ich autorami mogą być autystyczne dzieci?

 

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: ks. prof. Marek Starowieyski, prof. Michał Wojciechowski (teologowie)

Data emisji: 6.12.2014

Godzina emisji: 16.00

mm, ei

Czytaj także

Całun Turyński i jego tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 07:00
Dla chrześcijan Całun Turyński jest relikwią i potwierdzeniem słów zapisanych na kartach Ewangelii, dla niewierzących kawałkiem płótna, na którym pojawia się jakieś malowidło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święty z Asyżu – kochany i szanowany nie tylko przez katolików

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 06:00
- Święty Franciszek z Asyżu w średniowieczu był niekwestionowanym autorytetem i ulubieńcem wiernych, choć nie tylko chrześcijan, bo dotarł do krajów islamu, gdzie głosił Ewangelię i zyskał uznanie. To był pierwszy człowiek otwarty na dialog między religijny - mówił ksiądz Henryk Małecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawdziwy klejnot wiary i sztuki. Prezentacja Biblii Jubileuszowej

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 15:00
27 października w Warszawie, w obecności prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka, zaprezentowana została Biblia Jubileuszowa. Dzieło jest stylizowane na powstałą 600 lat temu Biblię gnieźnieńską.
rozwiń zwiń