Sami decydujemy o swojej otyłości

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 12:00
- Winę za otyłość często zrzucamy na złe geny. I choć ich niektóre polimorfizmy faktycznie sprzyjają tyciu, to ostatecznie nasz kształt zależy od naszych decyzji - mówił w Dwójce dr Michał Wilk.
Audio
  • Dr Iwona Wybrańska, prof. Jan Kanty Kulpa i dr Michał Wilk o nutrigenomice. Rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Brak aktywności ruchowej jest jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia
Brak aktywności ruchowej jest jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowiaFoto: glowimages

Nutrigenetyka i nutrigenomika to dwie stosunkowo młode dziedziny nauki, które przyniosły kluczowe dowody istnienia interakcji: genom – dieta – zdrowie. Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że nasz genotyp wchodzi w nieustanną interakcję ze środowiskiem zewnętrznym.

Jako przykład tego wpływu dr Iwona Wybrańska podawała żyjące w Ameryce Północnej plemię Indian Pima, którego przedstawiciele w Stanach Zjednoczonych różnią się od pobratymców z Meksyku, i to mimo tego samego genotypu.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: dr Iwona Wybrańska, prof. Jan Kanty Kulpa i dr Michał Wilk

Data emisji: 14.03.2015

Godzina emisji: 16.00

bch/iwo

Czytaj także

Chcesz schudnąć? Genodieta może ci pomóc

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 17:30
Nutrigenomika wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z nutriami, no chyba, że chcielibyśmy je odchudzić. - Jest to dostosowanie sposób żywienia do tego, jakie mamy geny w organizmie - mówiła w radiowej Jedynce dr Katarzyna Okręglicka, fizjolog żywienia. Wraz z Arturem Lubasem, trenerem osobistym opowiadali o diecie profilowanej w oparciu o DNA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Homo sapiens i neandertalczycy zaczęli się krzyżować 50-60 tys. lat temu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 00:00
Takie wnioski wyciągnęli badacze po analizach DNA z kości człowieka żyjącego 45 tys. lat temu na Syberii. Wyniki badania przedstawili w "Nature".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na tropie genów. Szukanie przodków proste jak nigdy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 13:17
Przeszukując rodzinne archiwa, próbując odtworzyć historię wcześniejszych przodków, często gubimy trop. Dzięki bazie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego możemy dotrzeć do cennych informacji.
rozwiń zwiń