Piknik Naukowy: historia świata zapisana w świetle

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 09:00
14 mld lat temu z bardzo gęstej i gorącej osobliwości wybuchł Wszechświat, czyli przestrzeń, czas, materia, energia i światło. O wydarzeniu tym dyskutowaliśmy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego.
Audio
  • Dyskusja o historii światła na Pikniku Naukowym (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Hanna Maria Giza dyskutuje o świetle z prof. Michałem Różyczką, prof. Janem Mostowskim, Karolem Wójcickim i prof. Jarosławem Włodarczykiem.
Hanna Maria Giza dyskutuje o świetle z prof. Michałem Różyczką, prof. Janem Mostowskim, Karolem Wójcickim i prof. Jarosławem Włodarczykiem.Foto: Paweł Kurek

Odległości między galaktykami sięgają milionów lat świetlnych. Światło, które dociera na Ziemię z głębin kosmosu, jest zatem świadectwem dalekiej przeszłości

O tym, co można z niego wyczytać, rozmawialiśmy na Pikniku Naukowym z: prof. Janem Mostowskim, prof. Michałem Różyczką, prof. Jarosławem Włodarczykiem i Karolem Wójcickim.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Data emisji: 9.05.2015

Godzina emisji: 16.00

bch/mc

Czytaj także

Prędkość światła naprawdę niepokonana?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 18:00
Bez względu na to, jak szybko się poruszamy, fotony będą – w stosunku do nas – poruszać się z prędkością 300 tys. km na sekundę. Jest szansa, by kiedyś prześcignąć światło?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe satelity zbliżą się do Słońca jak nigdy wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 09:00
W Europie i w Stanach Zjednoczonych budowane są dwa nowoczesne satelity, które polecą w najgorętsze rejony naszego systemu planetarnego. Zbliżą się do Słońca na rekordowo małą odległość.
rozwiń zwiń