X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Naukowcy Hitlera na usługach USA?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 18:00
W 1945 roku Amerykanie wiedzieli, że muszą przejąć - nim wejdzie Armia Czerwona - niemieckich naukowców. Rozpoczęła się tajna operacja "Paperclip".
Audio
  • Naukowcy Hitlera na usługach USA? Rozmowa o operacji "Paperclip" (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Wernher von Braun  niemiecki uczony. Podczas II wojny światowej współtwórca pocisków V-2, członek partii nazistowskiej, oficer SS. Po wojnie uczestnik amerykańskiego programu kosmicznego
Wernher von Braun – niemiecki uczony. Podczas II wojny światowej współtwórca pocisków V-2, członek partii nazistowskiej, oficer SS. Po wojnie uczestnik amerykańskiego programu kosmicznegoFoto: NASA/Wikipedia/domena publiczna

Czołowi niemieccy naukowcy od aerodynamiki, broni chemicznej i rakietowej, twórcy rakiet V-1 i V-2 - większość z nich była członkami NSDAP lub SS, część z nich oskarżono w Norymberdze – dostali tuż po II wojnie światowej propozycję nie do odrzucenia: albo więzienie albo nowe życie na usługach Stanów Zjednoczonych.

- Akty przejścia niemieckich uczonych na stronę amerykańską to nie były trudne decyzje. W interesie Niemiec było maksymalne wzmocnienie Amerykanów przeciwko ZSRR – przypominał w Dwójce prof. Jan Rydel.

Jak przebiegała operacja "Paperclip"? Czy amerykańskie służby znały w 1945 roku potencjał naukowy III Rzeszy? W końcu: w jakim stopniu niemieccy naukowcy przyczynili się do rozwoju amerykańskiej technologii? Wszak twórcy rakiet V-2 zostali pionierami NASA i autorami programu lotów kosmicznych Apollo…

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Jan Rydel, dr Władysław Bułhak i dr Adam Ostanek

Data emisji: 20.06.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piknik Naukowy: historia świata zapisana w świetle

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 09:00
14 mld lat temu z bardzo gęstej i gorącej osobliwości wybuchł Wszechświat, czyli przestrzeń, czas, materia, energia i światło. O wydarzeniu tym dyskutowaliśmy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Chińczycy rozpoczęli erę eugeniki?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 18:00
Chińscy uczeni zmodyfikowali genetycznie ludzkie embriony, czyli stworzyli ludzkie zarodki ze zmanipulowanym DNA. Czy powinniśmy się zacząć obawiać?
rozwiń zwiń