Rodzina Burschów. Ewangelicy z Niemiec wybierają polskość

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 16:23
- Burschowie są dobrym przykładem na to, jak przebiegał proces polonizowania się – podkreślał prof. Karol H. Karski, opowiadając o losach wywodzącej się z Bawarii rodziny, która na początku XIX w. zamieszkała w Kongresówce.
Audio
  • Opowieść o dziejach rodziny Burschów (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Burschowie znaleźli się na ziemiach polskich w ramach akcji osiedlania pożytecznych cudzoziemców. Na zdjęciu fragment okładki książki Rodzina Burschów. Opowieści o polskich ewangelikach
Burschowie znaleźli się na ziemiach polskich w ramach akcji osiedlania "pożytecznych cudzoziemców". Na zdjęciu fragment okładki książki "Rodzina Burschów. Opowieści o polskich ewangelikach"Foto: materiały prasowe

- To domy pastorskie w dużym stopniu były rozsadnikiem polskości - przypominał prof. Karski. Jak opowiadał, znaczący wpływ na proces polonizacji duchownych ewangelickich miał ośrodek kształcenia teologów w Dorpacie. - Była tam taka atmosfera, że wracali stamtąd jako przekonani Polacy.

Co tak atrakcyjnego miała do zaoferowania XIX-wieczna Polska, że rodziny ewangelickie postanawiały się tu osiedlić? Jak ten proces utożsamienia się z kulturą polską i z krajem przebiegał na przykładzie kolejnych pokoleń Burschów? W audycji przywołaliśmy również szczególną postać z tej rodziny: Juliusza Burschego, biskupa Kościoła ewangelickiego.

***

Tytuł audycji: "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Karol Hubert Karski (teolog, działacz ekumeniczny), prof. Juliusz Gardawski (ekonomista, socjolog, prawnuk biskupa Burschego), dr Aleksander Łupienko (historyk, praprawnuk biskupa Burschego)

Data emisji: 11.06.2016

Godzina emisji: 16.00

jp/kul

Czytaj także

Prof. Janusz Tazbir. Historyk, który walczył z mitami

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 11:00
W specjalnym wydaniu "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o wybitnym historyku - zmarłym 3 maja tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski parlamentaryzm. Jeden z najstarszych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 17:00
Wszystko zaczęło się wiele wieków temu podczas różnego rodzaju zgromadzeń, których uczestnicy mogli wypowiadać w ważnych dla siebie sprawach i wywierać wpływ na podjęcie konkretnych postanowień.
rozwiń zwiń