"Bawił się architekturą". Szaleństwa wyobraźni Gaudiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 17:00
- Jeden z sufitów w Casa Milà wyglądał jak gotujący się suflet. Okazało się, że jest on zrobiony ze zmoczonej tektury, która była utwardzana - wspominała prof. Dorota Folga-Januszewska swoje spotkania z architekturą Gaudiego.
Audio
  • Rozmowa o twórczości Antoniego Gaudiego (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Park Gell, jedno ze słynnych barcelońskich przedsięwzięć architektonicznych Antoniego Gaudiego
Park Güell, jedno ze słynnych barcelońskich przedsięwzięć architektonicznych Antoniego GaudiegoFoto: Pixabay/domena publiczna

O nieskrępowanej wyobraźni katalońskiego artysty mówił również prof. Andrzej Chołdzyński: - On się bawił architekturą. Przyjrzyjmy się choćby w parku Güell niby-doryckiemu systemowi kolumn, które stoją w bezwładzie, podtrzymują wielką platformę symbolizującą morze, a wokół niej są, w postaci ław, fale, brzeg i skały.

Gaudi był geniuszem, szaleńcem czy ultrakatolickim mistykiem? W jakim sensie można określić go mianem "fantastycznego menedżera i zarządcy", "wyrachowanego w szaleństwie"? Na czym polega jego system "budowalnego recyclingu"? I czy twórca słynnego kościoła Sagrada Família zostanie świętym?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Marta Leśniakowska (historyk sztuki i architektury, Instytut Sztuki PAN), prof. Dorota Folga-Januszewska (historyk sztuki, muzeolog, ASP w Warszawie), prof. Andrzej Chołdzyński (architekt i urbanista)

Data emisji: 18.06.2016

Godzina emisji: 16.00

jp/pg

Czytaj także

Antonio Gaudi – czarodziej architektury

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 06:16
Niektóre obiekty architektoniczne stworzone przez Gaudiego, sprawiają wrażenie, jakby nie były poddane siłom grawitacji. Jakby wywodziły się z zupełnie innej geometrii, niż powszechnie nam znana geometria euklidesowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sagrada Familia na ukończeniu. Koniec świata nie szybciej niż w 2026!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 12:00
- Zgodnie z marzeniem architekta Antonio Gaudiego w dniu ukończenia budowy Sagrady Familii, to miejsce ma się stać centrum świata, najważniejszym miejscem na globie - mówiła w "Lecie z Radiem" Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.
rozwiń zwiń