Tajemnice Wszechświata. Spotkanie z ks. Michałem Hellerem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:00
W audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" wraz ze słynnym profesorem nauk teologicznych zastanawialiśmy się nad naturą świata.
Audio
  • Ks. prof. Michał Heller o tajemnicach wszechświata (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Michał Heller - teolog, filozof przyrody, fizyk, kosmolog, badacz relacji pomiędzy nauką a wiarą, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień
Michał Heller - teolog, filozof przyrody, fizyk, kosmolog, badacz relacji pomiędzy nauką a wiarą, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnieńFoto: Grzegorz Śledź/PR2

prof heller - wykład w lutosie  -34.jpg
Michał Heller: Bóg uprawia matematykę

Wszechświat jest definiowany jako wszystko, co istnieje, wszystko, co istniało, i wszystko, co będzie istnieć. Z tej definicji wynika, że nic nie może istnieć poza nim.  


m 

Jak twierdzi sam ks. prof. Michał Heller: "Gdy ogarniamy rozwój geometrii od starożytnych Greków aż do geometrii nieprzemiennej i syntetycznej geometrii różniczkowej, uderza nas niezwykła skuteczność racjonalnej myśli. Grecy i późniejsze czasy aż do nowoczesności łączyły tę racjonalność z Bóstwem. Ludzie Oświecenia woleli mówić o Ponadludzkim Rozumie, a my po prostu tę Racjonalność eksploatujemy, nieustannie ją tym samym pomnażając ponad nasze własne ograniczenia. Dzieje geometrii i jej zastosowań do badania świata pokazują, że pozostajemy w służbie Czegoś, co nas obejmuje i ponad nas wykracza. Badając Wszechświat stawiamy czoła Wielkiej Racjonalności".

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza 

Gość: ks. prof. Michał Heller

Data emisji: 8.04.2017

Godzina emisji: 16.00

mz/mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Psychoza czy błogostan? Naukowe spojrzenie na miłość

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 16:00
- Endorfiny pojawiają się wtedy, kiedy jesteśmy pobudzeni, kiedy cały nasz organizm jest skoncentrowany na jednej osobie. Te hormony sprawiają, że tracimy trochę kontakt z rzeczywistością - przypominała psycholog Katarzyna Kucewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Kodeksu Grolier

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 12:30
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o burzliwych losach najstarszego z czterech znanych kodeksów majańskich.
rozwiń zwiń