Tajemnice Kodeksu Grolier

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 12:30
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o burzliwych losach najstarszego z czterech znanych kodeksów majańskich.
Audio
  • Rozmowa z dr Boguchwałą Tuszyńską i dr hab. Jarosławem Źrałką o Kodeksie Grolier (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Kodeks Grolier został odkryty w 1965 roku w Meksyku przez prywatnego meksykańskiego kolekcjonera Jose Saenza
Kodeks Grolier został odkryty w 1965 roku w Meksyku przez prywatnego meksykańskiego kolekcjonera Jose SaenzaFoto: Adamt/Wikimedia/domena publiczna

Przypadkiem odnaleziony, skradziony, sprzedany, przebadany przez naukowców Czwarty Kodeks Majów - zwany Kodeksem z Grolier – został uznany za autentyczny. 

Tę sensacyjną wiadomość poprzedził jednak trwający kilka dekad spór. Część ekspertów jest zdania, że w czasie, gdy odnaleziono kodeks, fałszerze mieli odpowiednią wiedzę o materiałach i technikach wykorzystywanych przez Majów, co pozwoliło im na stworzenie fałszywki. Niektórzy naukowcy wskazują również na okoliczności odkrycia kodeksu - znaleziony przez złodziei, a nie archeologów, sprawia, że niektórzy wątpią w jego autentyczność.

O sporze wokół kodeksu i o tym, co zawiera ten dokument, rozmawialiśmy z dr Boguchwałą Tuszyńską i prof. Jarosławem Źrałką.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: dr hab. Jarosław Źrałka (archeolog Mezoameryki), dr Boguchwała Tuszyńska (specjalistka od pisma Majów)

Data emisji: 5.11.2016

Godzina emisji: 16.00

mz/jp

Czytaj także

"Bawił się architekturą". Szaleństwa wyobraźni Gaudiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 17:00
- Jeden z sufitów w Casa Milà wyglądał jak gotujący się suflet. Okazało się, że jest on zrobiony ze zmoczonej tektury, która była utwardzana - wspominała prof. Dorota Folga-Januszewska swoje spotkania z architekturą Gaudiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hatszepsut. Kobieta, która postawiła Egipt na nogi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 15:27
- Była jednym z najwybitniejszych władców w historii Egiptu. Za jej czasów panował dobrobyt i rozwój budowlany - mówił o tajemniczej królowej Hatszepsut archeolog dr Andrzej Ćwiek.
rozwiń zwiń