X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemnice Kodeksu Grolier

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 12:30
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o burzliwych losach najstarszego z czterech znanych kodeksów majańskich.
Audio
  • Rozmowa z dr Boguchwałą Tuszyńską i dr hab. Jarosławem Źrałką o Kodeksie Grolier (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Kodeks Grolier został odkryty w 1965 roku w Meksyku przez prywatnego meksykańskiego kolekcjonera Jose Saenza
Kodeks Grolier został odkryty w 1965 roku w Meksyku przez prywatnego meksykańskiego kolekcjonera Jose SaenzaFoto: Adamt/Wikimedia/domena publiczna

Przypadkiem odnaleziony, skradziony, sprzedany, przebadany przez naukowców Czwarty Kodeks Majów - zwany Kodeksem z Grolier – został uznany za autentyczny. 

Tę sensacyjną wiadomość poprzedził jednak trwający kilka dekad spór. Część ekspertów jest zdania, że w czasie, gdy odnaleziono kodeks, fałszerze mieli odpowiednią wiedzę o materiałach i technikach wykorzystywanych przez Majów, co pozwoliło im na stworzenie fałszywki. Niektórzy naukowcy wskazują również na okoliczności odkrycia kodeksu - znaleziony przez złodziei, a nie archeologów, sprawia, że niektórzy wątpią w jego autentyczność.

O sporze wokół kodeksu i o tym, co zawiera ten dokument, rozmawialiśmy z dr Boguchwałą Tuszyńską i prof. Jarosławem Źrałką.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: dr hab. Jarosław Źrałka (archeolog Mezoameryki), dr Boguchwała Tuszyńska (specjalistka od pisma Majów)

Data emisji: 5.11.2016

Godzina emisji: 16.00

mz/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bawił się architekturą". Szaleństwa wyobraźni Gaudiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 17:00
- Jeden z sufitów w Casa Milà wyglądał jak gotujący się suflet. Okazało się, że jest on zrobiony ze zmoczonej tektury, która była utwardzana - wspominała prof. Dorota Folga-Januszewska swoje spotkania z architekturą Gaudiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hatszepsut. Kobieta, która postawiła Egipt na nogi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 15:27
- Była jednym z najwybitniejszych władców w historii Egiptu. Za jej czasów panował dobrobyt i rozwój budowlany - mówił o tajemniczej królowej Hatszepsut archeolog dr Andrzej Ćwiek.
rozwiń zwiń