Psychoza czy błogostan? Naukowe spojrzenie na miłość

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 16:00
- Endorfiny pojawiają się wtedy, kiedy jesteśmy pobudzeni, kiedy cały nasz organizm jest skoncentrowany na jednej osobie. Te hormony sprawiają, że tracimy trochę kontakt z rzeczywistością - przypominała psycholog Katarzyna Kucewicz.
Audio
  • Psychoza czy błogostan? Naukowe spojrzenie na miłość (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Punktem wyjścia do Dwójkowej rozmowy o naukowych podstawach stanu zakochania się była książka Robina Dunbara Anatomia miłości i zdrady. Co nauka mówi o namiętnościach człowieka? (na zdj. fragm. okładki)
Punktem wyjścia do Dwójkowej rozmowy o naukowych podstawach stanu "zakochania się” była książka Robina Dunbara "Anatomia miłości i zdrady. Co nauka mówi o namiętnościach człowieka?" (na zdj. fragm. okładki)Foto: mat. promocyjne

Już sama definicja "zakochania się" może sprawić wiele problemów. - Szczęśliwie zakochani mówią, że to cudowne uczucie, endorfiny latające w powietrzu. Ale ci, dla których jest to uczucie tragiczne, niespełnione, określają je jako uzależnienie, psychozę - wskazywała Katarzyna Kucewicz na ambiwalentny, niesprowadzalny do jakiegoś wspólnego mianownika charakter "zakochania".

Czy nasze mózgi są monogamiczne czy poligamiczne? Co wywołuje zazdrość u kobiet, a co u mężczyzn? I co nauka mówi o namiętnościach człowieka? 

***


Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Agnieszka Galica (psycholog, pedagog) i Katarzyna Kucewicz (psycholog i psychoterapeutka)

Data emisji: 10.09.2016

Godzina emisji: 16.00

jp/pj


Czytaj także

Dom. Poświęcenie i miłość przeciw cierpieniu

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 12:00
Zapraszamy na reportaż Pawła Siwka o Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach, który Dwójka wspiera akcją "Kultura pomaga".
rozwiń zwiń