Książki piękne, mądre i pożyteczne

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 15:33
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy, nie tylko w kontekście krakowskich Targów, o książkach godnych polecenia.
Audio

14. Targi Książki w Krakowie były imponujące. 450 wystawców, prawie 400 autorów, niezliczona ilość imprez towarzyszących.

To naprawdę ważne Targi i bogate w książki piękne, mądre i pożyteczne. O kilku z nich, także tych poświęconych królewskiemu miastu, opowiedzieli w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" goście Hanny Marii Gizy – ludzie książki, przedstawiciele różnych polskich wydawnictw.

Prof.  Jacek Purchla, założyciel i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, mówił o swej książce "Kraków w Europie środka", natomiast prof. Władysław Pluta, autor projektu graficznego książki, zdradzał kulisy swojego warsztatu ("jestem projektantem komunikacji wizualnej; muszę połączyć w harmonijny sposób autora, materiał książki i odbiorcę, a także możliwości wydawcy").

Tadeusz Deptuła z wydawnictwa Arkady opowiedział o dwóch albumach: prezentującym najcenniejsze dzieła malarstwa z najstarszych polskich muzeów – "Muzeum Narodowe w Krakowie i kolekcja książąt Czartoryskich" – oraz przedstawiającym różne, te bardziej i mniej znane, oblicza secesji.

Izabella Matys z Wydawnictwa Naukowego PWN polecała wybór tekstów Władysława Bartoszewskiego i Marka Edelmana "I była żydowska dzielnica w Warszawie" – książkę, która dokumentuje obraz getta widziany niejako z dwóch stron muru, pokazany z dwóch perspektyw: uczestnika walk w getcie oraz historyka, w czasie wojny zaangażowanego w niesienie pomocy Żydom.

Joanna Górecka z wydawnictwa Noir Sur Blanc mówiła o "Strażnikach" Bruno Tesarecha – fabularyzowanej opowieści  m.in. o misji Jana Karskiego i o trudnej do zrozumienia postawie Zachodu wobec Zagłady.

Waldemar Popek z Wydawnictwa Literackiego przedstawiał powieść Ignacego Karpowicza "Balladyny i romanse" – historię łączącą znaną nam rzeczywistość ze światem bogów, którzy zstępują na ziemię, by… szukać zagubionego w górze sensu.

Bogdan Szymanik, dyrektor Wydawnictwa Bosz – w którym ukazała się przywołana książka Jacka Purchli – opowiadał o pracy nad publikacjami wymagającymi szczególnych starań ze strony drukarza i grafika, wspominał również o specjalnym albumie prof. Mieczysława Tomaszewskiego "Chopin" oraz o książkach poświęconych Krakowowi.

Dariusz Sędek z wydawnictwa Nasza Księgarnia polecał książkę "Agnieszka Osiecka dziecom", mówił też o wznowieniu serii "Poczytaj mi mamo" – popularnym niegdyś i cenionym cyklu książeczek dla dzieci.

W audycjio wspomniano także o albumie Mai Łozińskiej "W ziemiańskim dworze", o "Małej maturze" Janusza Majewskiego jak też o książce "Horror! czyli skąd się biorą dzieci".

Aby posłuchać audycji, kliknij "Książki piękne, mądre i pożyteczne" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Krakowskie święto książki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 12:51
Noblistka Herta Mueller, Jeffrey Archer, Charlotte Link, Marlena de Blasi i kilkuset polskich autorów zapowiedziało udział w 14. Targach Książki w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze w polskiej humanistyce

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 01:00
Rozmowa z autorami i wydawcami wszystkich nominowanych książek do Nagrody im. J. Długosza.
rozwiń zwiń