Najlepsze w polskiej humanistyce

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 01:00
Rozmowa z autorami i wydawcami wszystkich nominowanych książek do Nagrody im. J. Długosza.
Audio

4 listopada rozpoczęły się 14. Krakowskie Targi Książki i w tym samym dniu, podczas uroczystej Gali w Operze Krakowskiej, Jury Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza – pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego – ogłosiło zwycięskie dzieło o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Laureatem tegorocznej edycji konkursu został profesor Uniwersytetu Gdańskiego Mieczysław Nurek. To właśnie książka jego autorstwa "Gorycz zwycięstwa" została najlepiej oceniona przez jury.

Nagroda imienia Jana Długosza przyznawana jest od 1998 roku, jej dotychczasowymi laureatami byli m.in. Barbara Skarga, Mieczysław Tomaszewski, Stefan Swieżawski, Jan Błoński czy ks.Wacław Hryniewicz.

W "Sezonie na Dwójkę" przedstawiliśmy  – w rozmowie, jaką z autorami i z wydawcami przeprowadziła Hanna Maria Giza – każdą z dziesięciu nominowanych książek: prof. Edwarda Balcerzana "Tłumaczenie jako wojna światów. W kręgu translatologii i komparatystyki", prof. Pawła Dybla "Okruchy psychoanalizy. Teoria Freuda między hermeneutyką a postmodernizmem" (o książce mówił redaktor Piotr Paliwoda), prof. Mariusza Korzeniowskiego "Za złotą bramą. Działalność społeczno-kulturalna Polaków w Kijowie w latach 1905-1920", dr Luizy Nader "Konceptualizm w PRL" (o książce mówiła redaktor Ewa Wyszyńska), prof. Mieczysława Nurka "Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej, 1945-1949", dr. Tomasza Rakowskiego "Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy", dr. Andrzeja Rozwadowskiego "Obrazy z przeszłości. Hermeneutyka sztuki naskalnej", prof. Anny Wieczorkiewicz "Monstruarium", prof. Lecha Witkowskiego, "Wyzwania autorytetu w praktyce społecznej i kulturze symbolicznej" i dr. Andrzeja Zawadzkiego "Literatura a myśl słaba".

O samych Targach Książki mówiła również w naszej audycji Grażyna Grabowska – Prezes Zarządu Targów – która wspomniała o kilku wybranych punktach niezwykle bogatego programu krakowskich spotkań z literaturą (Napisz książkę z noblistką, Salon Nowych Mediów, dyskusja nt. kanonu lektur szkolnych).

Aby posłuchać audycji, kliknij "Najlepsze w polskiej humanistyce" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krakowskie święto książki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 12:51
Noblistka Herta Mueller, Jeffrey Archer, Charlotte Link, Marlena de Blasi i kilkuset polskich autorów zapowiedziało udział w 14. Targach Książki w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki piękne, mądre i pożyteczne

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 15:33
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy, nie tylko w kontekście krakowskich Targów, o książkach godnych polecenia.
rozwiń zwiń