X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Roksolana, czyli od niewolnicy do żony sułtana

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 15:56
Piękna dziewczyna rządziła Sulejmanem Wspaniałym oraz Imperium Osmańskim ponad 30 lat – usuwając wszystkich niewygodnych ludzi zagrażających jej władzy i pozycji. Dworzanie byli przekonani, że jest czarownicą...
Audio
Roksolana (XVI w., malarz nieznany)
Roksolana (XVI w., malarz nieznany)Foto: Wikimedia/domena publiczna

- Roksolana to nie imię, ale przydomek oznaczający Rusinkę - wyjaśniał prof. Dariusz Kołodziejczyk. – To co o niej wiemy, to to, że po przybyciu do Imperium Osmańskiego dostała imię Churrem, "kwitnąca, radosna".

Kwestia pochodzenia przyszłej władczyni Imperium to w dużej mierze dziewiętnastowieczne legendy. Z dużym prawdopodobieństwem jednak była córką popa spod Rohatynia – ta informacja pojawia się już w 1596 roku, niedługo po śmierci Roksolany.

Czy została porwana w roku 1509 jako dziewczynka czteroletnia czy podczas jednego z późniejszych, drobniejszych najazdów? Nie wiemy. Młode branki trafiały do szkół – wychowanie dobrze zapowiadającego się inteligentnego dziecka było traktowane jako inwestycja. Wychowanki takich zakładów zostawały często żonami dostojników.

Uroda Roksolany była słynna, choć współczesne włoskie przekazy niekoniecznie potwierdzają jej piękno. Bez wątpienia jednak miała w sobie "coś" – osobowość, która sprawiła, że Sulejman Wspaniały był w jej rękach niczym wosk.

Spotkanie z prof. Dariuszem Kołodziejczykiem prowadziła Hanna Maria Giza.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszystkie miłości carycy Katarzyny

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 22:25
Ponoć przez pierwszych sześć lat małżeństwa pozostawała dziewicą. Katarzyna II Wielka – ta, która pokochała władzę i mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarna legenda królowej Bony

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 15:34
W audycji z cyklu "Kobiety na tronach świata" rozmawialiśmy o słynnej polskiej władczyni z włoskiego rodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cesarzowa Maria Teresa życzy sobie kawy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 12:19
Lubiła historię, grała na fortepianie, wspaniale śpiewała. Wróżono jej nawet karierę operową. Ale jej przyszłością był wiedeński tron i cesarski diadem.
rozwiń zwiń