Prawdziwa miłość Elżbiety II

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 18:00
Pierwsze lata małżeństwa z Filipem były szczęśliwe. Później jednak zaczęło coś się psuć. Książę chciał więcej niż od żony mógłby dostać. Królowa postanowiła wtedy, że wybierze miłość, która nigdy nie zawiedzie...
Audio
Królowa Elżbieta II i książę Filip, 2007 r.
Królowa Elżbieta II i książę Filip, 2007 r.Foto: Jon/Flickr, lic. CC/Wikipedia

Niedługo przez wybuchem II wojny, w lipcu 1939 roku, Elżbieta udała się, wraz z siostrą i rodzicami, z wizytą do Akademii Marynarki w Dartmouth. Z powodu nagłej epidemii świnki wizyta ta nie mogła się odbyć. Wówczas wyznaczono na przewodnika i opiekuna księżniczek młodego oficera grecko-niemiecko-duńskiego pochodzenia - Filipa, syna księcia Andrzeja Greckiego i Alicji Battenberg. Przystojny osiemnastolatek wywarł na księżniczce Elżbiecie bardzo dobre wrażenie…
8 lat później, mimo początkowej niechęci króla i królowej, Elżbieta wyszła za Filipa. W lutym 1952 roku, gdy odbywała podróż po Kenii, dotarła do niej wiadomość o śmierci jej ojca, króla Jerzego VI. Zgodnie z prawem sukcesji została królową. Wraz z Filipem przeprowadzili się do pałacu Buckingham, rozpoczęło się jej długie panowanie.
- Według biografów jej życie osobiste nie ułożyło się najszczęśliwiej. Po 8 latach w małżeństwie Elżbiety i Filipa zaczęło się psuć. Wtedy królowa postanowiła, że poświęci się całkowicie monarchii, że to będzie sensem jej życia, ze weźmie z nią ślub - mówił w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" redaktor Marek Rybarczyk. Skąd w tym, początkowo udanym, małżeństwie kłopoty? Być może, jak opowiadał rozmówca Hanny Marii Gizy, źródeł problemów należy szukać w nieprzejednanym stanowisku królowej, jeśli chodzi o jej autonomię w podejmowaniu decyzji jako władczyni. - Filip chciał współrządzić, bardzo się rozpychał, ona jednak postawiła sprawę jasno - mówił Marek Rybarczyk.
Temat małżeństwa Elżbiety II to oczywiście jeden z wielu wątków, które warto podjąć przy rozmowie o tej niezwykłej władczyni. Jacy byli jej rodzice i jak na nią wpłynęli? Jak wyglądały pierwsze lata jej rządów, czemu musiała przede wszystkim stawić czoła? Jaka jest prywatnie, już po zakończeniu pompatycznych uroczystości? Zapraszamy do wysłuchania audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Kobiety na tronach świata".
"Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" w każdą sobotę o godz. 16.00. Archiwalne audycje do odsłuchania na podstronie programu.

Czytaj także

Nikt nie chce zostać ogrodnikiem królowej

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 21:22
Brytyjska monarchini najwyraźniej ma kłopoty ze znalezieniem ogrodnika do Pałacu Buckingham.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co brytyjska królowa nosi w torebce?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 13:55
Pomimo ogromnej dociekliwości Joan Collins zawartość torebki Elżbiety II pozostała tajemnicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileusz Elżbiety II: świat na nowo pokochał monarchię

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 22:12
Pokaz lotniczy z udziałem 18 samolotów, w tym maszyn pamiętających drugą wojnę światową był kulminacją, a zarazem finałem czterodniowych obchodów 60-lecia panowania Elżbiety II.
rozwiń zwiń