13 grudnia. Socjalizm bez twarzy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 22:00
W 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego gościem Dwójki będzie słynny historyk Norman Davies.
Silikonowa figura przedstawiająca generała Wojciecha Jaruzelskiego - z charakterystyczną kamienną twarzą - jest częścią ekspozycji w Podziemnym Mieście na wyspie Wolin w Świnoujściu
Silikonowa figura przedstawiająca generała Wojciecha Jaruzelskiego - z charakterystyczną "kamienną twarzą" - jest częścią ekspozycji w Podziemnym Mieście na wyspie Wolin w ŚwinoujściuFoto: PAP/Marcin Bielecki

Serwis specjalny: stan wojenny>>>

Wydawało się, że ten człowiek z twarzą ukrytą za ciemnymi okularami celowo chowa się za swoją maską, mówiąc niewiele – poza wytartymi frazesami o swoim pragnieniu „służenia narodowi w godzinie potrzeby”.

To nie był socjalizm z ludzką twarzą, ani nawet socjalizm z nieludzką twarzą; to był socjalizm w ogóle pozbawiony twarzy. Bez poczucia humoru, bez wyrazu, wiecznie przygaszony – generał zachowywał się w sytuacjach publicznych i przemawiał w telewizji z bezbarwnością automatu.

Na spotkanie z autorem powyższych słów, profesorem Normanem Daviesem w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" - w sobotę (13.12) w godz. 16.00-17.00 - zaprasza Hanna Maria Giza.

mm/bch

Czytaj także

Zdjęcie jak symbol stanu wojennego. Chris Niedenthal - mag utrwalania chwil

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 02:55
Wóz opancerzony przed kinem Moskwa w Warszawie w okresie stanu wojennego to jedno ze zdjęć, które przeszło do historii. Tę fotografię zrobił Chris Niedenthal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

13 grudnia minuta po minucie, czyli "Noc generała"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 10:39
Do rąk czytelników trafiło wznowione wydanie książki opisującej okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jej autorem jest Gabriel Mérétik, francuski dziennikarz i pomysłodawca Trójkowej audycji "MiniMax".
rozwiń zwiń