Czy wikingowie stworzyli polskie państwo?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 11:00
Mieszko I swoją córkę Świętosławę, zwaną później Sygrydą Storrådą, wydał za króla Szwecji Eryka Zwycięskiego, który był wikingiem. Co stało za tym małżeństwem?
Audio
  • Prof. Władysław Duczko, dr Grzegorz Pac i Artur Szrejter o dziejach wikingów. (PR, 28.03.2015)
Czy wikingowie stworzyli polskie państwo?
Foto: Duncan/flickr/cc

Kilkaset lat trwała tzw. "normańska burza", czyli era wikingów, nieustraszonych żeglarzy i łupieżców, odkrywców Grenlandii i Ameryki. Był to znakomity czas na pływanie po morzach i rabowanie. Wikingom sprzyjała pogoda. – Trwało maksimum klimatyczne, z długimi, ciepłymi latami oraz krótkimi i lekkimi zimami – powiedział prof. Władysław Duczko.

O potędze wikingów - zbudowanej na podbojach ziem - świadczyć może fakt, że ślady ich obecności możemy znaleźć w wielu miejscach Europy. Ich krew płynie dziś w żyłach niektórych Kaszubów. A niektórzy historycy wysuwają hipotezy, że wikingiem był także sam Mieszko I.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Władysław Duczko (archeolog, historyk), dr Grzegorz Pac (mediewista), Artur Szrejter (archeolog, dziennikarz, pisarz)

Data emisji: 28.03.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/pg

Czytaj także

Wikingowie obudzili i postawili na nogi Europę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 04:06
- Skandynawowie w VIII wieku zaczęli podążać we wszystkich kierunkach świata, a ich aktywność obudziła i postawiła Europę na nogi - mówi prof. Przemysław Urbańczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thorgal: bohater akceptowany przez socjalizm

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 14:30
- "Thorgal" to wielki wkład w rozwój europejskiego, żeby nie powiedzieć światowego, komiksu - mówi w audycji "ABC Popkultury" Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu.
rozwiń zwiń