Naukowcy Hitlera na usługach USA?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 18:00
W 1945 roku Amerykanie wiedzieli, że muszą przejąć - nim wejdzie Armia Czerwona - niemieckich naukowców. Rozpoczęła się tajna operacja "Paperclip".
Audio
  • Naukowcy Hitlera na usługach USA? Rozmowa o operacji "Paperclip" (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Wernher von Braun  niemiecki uczony. Podczas II wojny światowej współtwórca pocisków V-2, członek partii nazistowskiej, oficer SS. Po wojnie uczestnik amerykańskiego programu kosmicznego
Wernher von Braun – niemiecki uczony. Podczas II wojny światowej współtwórca pocisków V-2, członek partii nazistowskiej, oficer SS. Po wojnie uczestnik amerykańskiego programu kosmicznegoFoto: NASA/Wikipedia/domena publiczna

Czołowi niemieccy naukowcy od aerodynamiki, broni chemicznej i rakietowej, twórcy rakiet V-1 i V-2 - większość z nich była członkami NSDAP lub SS, część z nich oskarżono w Norymberdze – dostali tuż po II wojnie światowej propozycję nie do odrzucenia: albo więzienie albo nowe życie na usługach Stanów Zjednoczonych.

- Akty przejścia niemieckich uczonych na stronę amerykańską to nie były trudne decyzje. W interesie Niemiec było maksymalne wzmocnienie Amerykanów przeciwko ZSRR – przypominał w Dwójce prof. Jan Rydel.

Jak przebiegała operacja "Paperclip"? Czy amerykańskie służby znały w 1945 roku potencjał naukowy III Rzeszy? W końcu: w jakim stopniu niemieccy naukowcy przyczynili się do rozwoju amerykańskiej technologii? Wszak twórcy rakiet V-2 zostali pionierami NASA i autorami programu lotów kosmicznych Apollo…

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Jan Rydel, dr Władysław Bułhak i dr Adam Ostanek

Data emisji: 20.06.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/tj

Czytaj także

Piknik Naukowy: historia świata zapisana w świetle

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 09:00
14 mld lat temu z bardzo gęstej i gorącej osobliwości wybuchł Wszechświat, czyli przestrzeń, czas, materia, energia i światło. O wydarzeniu tym dyskutowaliśmy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Chińczycy rozpoczęli erę eugeniki?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 18:00
Chińscy uczeni zmodyfikowali genetycznie ludzkie embriony, czyli stworzyli ludzkie zarodki ze zmanipulowanym DNA. Czy powinniśmy się zacząć obawiać?
rozwiń zwiń