REKLAMA

"Bachus i Ariadna" - popis malarskiej erudycji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2015 13:00
- Tycjan otrzymał pieniądze na użycie najdroższych pigmentów jakie były wówczas dostępne w Wenecji - o bajecznie kolorowym obrazie Tycjana opowiadała dr Grażyna Bastek.
Audio
  • Grażyna Bastek o obrazie Tycjana "Bachus i Ariadna" (Jest taki obraz/Dwójka)
Obraz Bachu i Ariadna jest jednym z trzech dzieł namalowanych przez Tycjana dla księcia Ferrary, do jego gabinetu znajdującego się w przejściu łączącym zamek dEste z Palazzo Ducale.
Obraz "Bachu i Ariadna" jest jednym z trzech dzieł namalowanych przez Tycjana dla księcia Ferrary, do jego gabinetu znajdującego się w przejściu łączącym zamek d'Este z Palazzo Ducale.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Dzieło "Bachus i Ariadna" namalowane zostało na zamówienie księcia Ferrary Alfonsa d'Este. Scena przedstawiona na płótnie rozgrywa się na wyspie Naxos, gdzie Tezeusz porzucił córkę króla Krety. - Ciało Ariadny widzimy w sytuacji pomiędzy jednym, a drugim kochankiem - zauważyła w audycji "Jest taki obraz" Grażyna Bastek. - Jedną ręką macha w kierunku okrętu, na którym odpływa Tezeusz. Z kolei twarz zwraca ku powracającemu z wyprawy do Indii Bachusowi - dodała.

Pełen dynamizmu obraz w gruncie rzeczy jest popisem malarskiej erudycji Tycjana. Poszczególne postaci stanowią nawiązania do dawnych mistrzów Włocha.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 10.05.2015

Godzina emisji: 10.30

bch/mm

Czytaj także

Giorgio Vasari – genialny biograf czy mitograf?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 12:00
Jego dziełem życia są "Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów". – Do dziś każdy, kto zajmuje się dziejami sztuki zaciąga dług wdzięczności wobec tego człowieka – podkreślała dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyzna z obrazu Moroniego. Za piękny na krawca?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 11:11
"Portret krawca” jest bardzo ceniony, chociaż temat niepozorny, a sam krawiec nieznany. Uroda tego portretu zdobyła mu jednak wielką sławę w XVII wieku - mówiła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń