REKLAMA

"Szkoła ateńska". Rozwiąż renesansowy rebus

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 11:00
– To nie tylko apoteoza filozofii, lecz także dzieło służące zabawie i przyjemnościom dworskim – mówiła dr Grażyna Bastek o słynnym fresku Rafaela z 1510 r.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek opowiada o fresku "Szkoła ateńska" Rafaela Santi (Jest jaki obraz/Dwójka)
Szkoła ateńska Rafaela Santiego to jeden z wielu fresków namalowanych na zlecenie papieża Juliusza II
"Szkoła ateńska" Rafaela Santiego to jeden z wielu fresków namalowanych na zlecenie papieża Juliusza IIFoto: domena publiczna (wikimedia)

– W bibliotekach pałaców książęcych i papieskich portrety słynnych osób malowano od dawna – opowiadała historyk sztuki. – Bardzo często zdarzało się, że dawni filozofowie mieli twarze współczesnych. To były rebusy. Zwiedzający takie wnętrze bawili się w rozpoznawanie dawnych filozofów i osób, które użyczyły im swoich rysów – dodała.

Dr Grażyna Bastek, omawiając bogate znaczenia kryjące się za koncepcją malowidła, zwróciła uwagę, że dziś nie umiemy już rozpoznać wszystkich uwiecznionych na nim twarzy. Wśród zidentyfikowanych znajduje się karykatura Michała Anioła, ale to nie ona była największą złośliwością Rafaela względem artystycznego rywala.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 8.11.2015

Godzina emisji: 10.15

mc/tj

Czytaj także

"Przemienienie Pańskie" Rafaela zaskoczyło najbardziej po 450 latach

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 16:00
Opowiadając o renowacji ostatniego dzieła Rafaela Santi z Urbino, dr Bożena Fabiani zdradziła wiele szczegółów z kuchni konserwacji dzieł sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzieńcze, gdzie jesteś?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 11:50
Na początku XIX wieku w zbiorach rodziny Czartoryskich znalazły się trzy niezwykle cenne obrazy: "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna oraz "Portret młodzieńca" Rafaela Santi. Ten ostatni do dzisiaj nie wrócił po wojnie do polskiej kolekcji.
rozwiń zwiń